O nutnosti změn v sociálním systému nikdo nepochybuje

Jindřich Vodička, foto: Autor

Koncem října uplyne 80 let od doby, kdy Česko slovensko přijalo zákon o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci a stáří. Ten zákon tehdy představoval ojedinělý příklad špičkového sociálního zákonodárství ve světě. Jak jsme na tom dnes, to zjišťoval Zdeněk Vališ.

Jindřich Vodička,  foto: Autor
V roce 1924 přijalo tehdejší Československo opravdu unikátní normu sociálního zabezpečení. U příležitosti výročí jejího přijetí se v pondělí konala v Praze mezinárodní konference. Její účastníci konference vesměs připomínali, že systém sociálního pojištění se od roku 1924 různě měnil a dnes jsme ve stavu, kdy jsou nutné další zásadní změny. Jak řekl Radiu Praha Jindřich Vodička, někdejší ministr práce a sociálních věcí ve vládě Václava Klause, největší změny v systémy byly nastartovány po roce 1989, především v polovině devadesátých let. Dnes ale podle něj přistupuje vláda k dalším nezbytným změnám velmi liknavě.

"Spíše se vede jalová diskuse, která je přepolitizovaná a nesměřuje k cíli. A ten cíl je jasný. Musí se ušetřit na sociálních výdajích, protože to jsou tzv. mandatorní, povinné výdaje, které dnes zatěžují státní rozpočet, zatěžují daňového poplatníka. Je nutná změna. K ní se musí přistoupit z pozice, že vlastně každý je zodpovědný za svůj osud, jak v éře aktivní činnosti, tak v té postproduktivní éře důchodové."

Vy říkáte, že současný sociální systém je v podstatě nastaven na parametrech, které byly zavedeny za vlády ODS v polovině devadesátých let.

Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
"Ano, je to parametrický systém. Ten systém skutečně, tak jak byl za vlády ODS zaveden, funguje dodnes, ale ty parametry, nároky na určité dávky, doznaly velkých změn a promítly se do nich politické postoje vládní garnitury v různých obdobích. Jsem přesvědčen, že dnes, kdyby si politici dali trochu práce a poštelovali v uvozovkách tyto parametry, dosáhli by výraznějších změn, aniž by museli měnit systém jako takový."

Proč nebyla za vlády ODS nastartována například penzijní reforma, kterou nyní ODS po vládě tvrdě požaduje?

"Na dnešní konferenci bylo zmíněno, že nový penzijní zákon byl přijat v roce 1995. Ten ale odpovídal tehdejším možnostem, tehdejšímu stupni poznání a uvažování. Od té doby ale uplynulo devět let. V roce 1995 přijetím zákona došlo k zásadnímu průlomu do stávajícího penzijního systému. Došlo třeba poprvé k prodloužení věkové hranice pro odchod do důchodu. Za to jsem byl kamenován nejen obrazně, ale i doslova při jedné demonstraci na Staroměstském náměstí. Mohu ještě dodat, že tehdy byl zaveden systém penzijního připojištění, dnes velice dobře fungující a rozvíjející se systém individuálního zabezpečení na stará kolena. Čili to byly dva zásadní zákony, jaké od té doby žádná vláda nepřijala. Plus ještě zákon o státní sociální podpoře."

Zdeněk Škromach,  foto: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach na konferenci upozornil na fakt, že vláda schválila hlavní záměry důchodové reformy už začátkem letošního roku. Jelikož jde o zásadní celospolečenskou otázku, vyzvala vláda k jednání všechny parlamentní strany s cílem dosáhnout všeobecné dohody.

"Té však zatím dosaženo nebylo, protože v současnosti chybí politická vůle najít společná řešení. Na druhé straně se domnívám, že v této době, kdy důchodová reforma není předmětem politického boje, je reálný předpoklad k nalezení dohody."

Zdeněk Škromach zároveň připomněl, že od začátku roku je rovněž připraven vládní návrh nového zákona o nemocenském pojištění, který by měl zabránit zneužívání tohoto systému. Je šance, že by tento zákon mohl začít platit od roku 2006. Podle Škromacha tedy vláda rozhodně nepřešlapuje na místě.