O studentského Oscara usiluje Graffitiger z Prahy

Foto: Nutrodukce

Projekt českého animátora Libora Pixy se dostal do finálové pětice studentských snímků nominovaných na americké filmové ceny.

Foto: Nutrodukce
Příběh o tygrovi a tygřici, nakreslených ve stylu graffiti, kteří se honí po zdech skutečných pražských domů, už předtím získal cenu Magnesie na Českých lvech. Ta byla spojená se stotisícovou premií, což autor na ceromiálu vtipně komentoval slovy: "Já myslím, že asi už nadosmrti nebudu muset pracovat."

Snímek kombinující klasickou filmařinu s animací se na Oscarech utká s konkurenty z Velké Británie, Německa, Norska a Švédska. Pětice finalistů byla vybrána z dvaapadesáti snímků pocházejících celkem z dvaatřiceti zemí. Vítěz 38. udílení cen americké Akademie filmového umění a věd bude vyhlášen na slavnostním večeru, pořádaném 11. června v sále Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills. Tvůrce Graffitigera Libor Pixa se soupeření nebojí. V rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že je se svým novým filmem i přes nutné kompromisy spokojen.

Libor Pixa,  zdroj: ČT24
"Ten film je vždycky nejhezčí, když ho máte v hlavě. Pak přijdou kompromisy a zjistíte, že leccos se natočit nedá, nebo na to prostě nemáte prostředky. A tak se s tím výsledkem nakonec nějak zvnitřníte. Je to řada kompromisů, ale spokojený jsem."

Režisér a animátor pracoval na filmu přes rok. Natáčelo se v šesti pražských čtvrtích a a na více než padesáti různých lokacích, z nichž některé jsou zejména obyvatelům Prahy dobře známé a jiné patří k těm krásám hlavního města, na které bychom bez umělců, jako je Libor Pixa, málem zapomněli. Přestože mladý filmař pochází z Jižních Čech, Prahu považuje za velmi fotogenickou. Jeho snímek je tedy vlastně i jakousi sympatickou reklamou na matku měst v srdci Evropy. Jinak se ale děj vesele i lyricky točí kolem saroyanovských tygřích námluv.

Foto: Nutrodukce
"Část toho filmu je groteska, legrace, ale to, co je na něm důležité, je atmosféra Prahy, kterou jsem tam chtěl dostat. A pak to jiskření mezi tygrem a tygřicí, takový pocitový film."

Graffitiger není prvním filmovým projektem Libora Pixy. Také jeho předchozí snímky pobraly řadu cen. Nejúspěšnější z nich měl rovněž zvířecí motiv, konkrétně psí. Vlastně se jednalo o takové psí Psycho. Autor, který mimo jiné přednáší na Katedře animované tvorby na FAMU, rád zkouší různé výtvarné a filmové techniky.

Foto: Nutrodukce
"PsiCHO je 3D animace kombinovaná s kreslenou animací, ty dřívější filmy jsou čistě kreslené, Hrůzné náhody byly živá akce s 3D počítačovou animací. Takže opravdu co film, to jiná technika."

V současnosti Libor Pixa pracuje na 3D večerníčku pro Českou televizi. Také je podepsán jako jeden z pěti režisérů pod novým filmem Autopohádky, v němž se animované postavy střídají s živými herci. Všeobecně se uvádí, že je Pixa po Janu Svěrákovi a jeho Ropácích z roku 1989 teprve druhým Čechem nominovaným na studentského Oscara. Není to ale tak docela pravda. Už před třemi lety se do finálové pětice dostal krátký snímek Martina Dudy Jsem větší a lepší. A v minulosti se oscarového klání zúčastnili ještě další tři čeští tvůrci. Roku 1982 to byl Miloš Zábranský se svou Horečkou všedního dne, v roce 1998 Aurel Klimt s easternem Krvavý Hugo a roku 1999 Václav Švankmajer s filmem Test.