O víkendu proběhne v Česku Evropský festival ptactva
Česká republika se o nadcházejícím víkendu opět zapojí do největší ornitologické akce roku na starém kontinentě - Evropského festivalu ptactva. Podrobnosti o této už tradiční akci zjišťoval Josef Kubeczka.
"V jeden jediný víkend se v celé Evropě pořádá množství vycházek a akcí spojených s pozorováním ptáků, propagací a jejich ochranou. V České republice zveme všechny milovníky ptactva na vycházky na celkem 32 místech, kde se odborníci budou věnovat veřejnosti, budou jí ukazovat ptactvo. Na spoustě míst budou doplňkové akce. Velmi populární jsou hlavně ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Někde budou výstavky, někde budou soutěže pro děti, protože se pochopitelně snažíme také věnovat hodně dětem a přitáhnout je k pozorování ptáků."
Zejména děti tento festival doslova pohlcuje a rády se zúčastňují různých doprovodných akcí. Při loňském, světovém festivalu dosáhly děti z Česka významného úspěchu v celosvětové výtvarné, hudební i literární soutěži nazvané Zachraňme ptáky, zachraňme stromy, zachraňme Zemi:
"Za region střední a východní Evropy vyhrál kolektiv dětí ze základní školy v Rožnově pod Radhoštěm svým keramickým dílem, které znázorňovalo strom, na němž sedí ptáci a jsou tam nejrůznější plody. Vlastně to byla taková symbioza života. Dětí si potom jely pro ocenění na Taiwan, protože tu soutěž pořádal náš partner BirdLife Taiwan."
Akce, jako jsou evropské či světové festivaly ptactva, nabývají na významu zejména v posledních letech, kdy například britské monitoringy prokázaly alarmující, někdy až padesátiprocentní, úbytek běžných ptáků - vrabců, špačků či skřivánů. Legislativa Evropské unie na to zareagovala vydáním dvou směrnic, které budou po vstupu do unie závazné i pro Českou republiku. Jak mi řekl místopředseda České společnosti ornitologické František Pojer, připravuje se proto u nás projekt Natura 2000:
"Jsou to dvě směrnice: jedna o ptácích a druhá o stanovištích, která řeší nejen stanoviště, ale i některé vybrané druhy rostlin a živočichů. Výsledkem naši práce je návrh 41 oblastí ochrany ptáků, které by měly být v příštím roce, pravděpodobně ministerstvem životního prostředí, vyhlášeny. To je jedná část Natury 2000. Ta druhá se týká směrnice o stanovištích. Se vstupem do Evropské unie bychom měli odevzdat určitý národní seznam území, která budou chránit biotopy a druhy. Důležitým aspektem toho je, že péče o ta území bude ve spolupráci s vlastníky a uživateli těchto pozemků, včetně obcí, tak, aby ti lidé, kteří na tom území hospodaří a žijí, hospodařili určitým způsobem a zároveň byli podporováni státem nebo Evropskou unií, podle toho, odkud ty zdroje poplynou."
Ke slovům místopředsedy České společnosti ornitologické Františka Pojera dodám, že zmíněných 41 ptačích oblastí představuje jen něco málo přes osm a půl procenta rozlohy České republiky.