O zimních zvycích v Babičce Boženy Němcové

Naslouchání by nemělo být nouzí stáří, ale schopností, která nemá noc společného s věkem. Udělejme si tedy 20 minut čas a zaposlouchejme se do tvorby českých spisovatelů, dnes Boženy Němcové. O povídce Babička od Boženy Němcové se říká, že je to nejčtenější dílo české literatury. Kde by si to byla umírající autorka nad sešitovým vydáním z nekvalitního papíru pomyslela!

O povídce Babička od Boženy Němcové se říká, že je to nejčtenější dílo české literatury. Kde by si to byla umírající autorka nad sešitovým vydáním z nekvalitního papíru pomyslela! Volný sled "obrazů z venkovského života" sleduje rytmus ročních dob. Blíží se Vánoce, spolu s Velikonocemi druhý nejvýznamnější svátek v roce. Nabídnu vám dnes k poslechu tu část knihy Boženy Němcové, která se týká zimy a zvyků na přelomu roku.

Poslední rozhlasové zpracování je z roku 2002 a má podobu desetidílné rozhlasové četby, tedy deseti půlhodinek. To představuje zhruba polovinu celé knihy Boženy Němcové. Pro potřeby rozhlasu ji prokrátila znalkyně díla této spisovatelky Jaroslava Janáčková. Nahrávku nastudoval ve studiu v Českých Budějovicích režisér Aleš Vrzák. Čte recitátorka a rozhlasová režisérka Hana Kofránková.

Postavu Babičky míváme spojenou s filmovými herečkami Terezií Brzkovou či Jarmilou Kurandovou. Hana Kofránková v rozhlasové četbě, z níž jme poslouchali ukázku, stojí na pozici autorky a slova babičky v jejích ústech znějí jinak, než jsme zvyklí. Po Kofránkové letos knihu načetla pro nakladatelství Prostor i herečka Eva Holubová, rovněž herečka střední generace. Poslechněme si další část knihy v jejím podání. Tentokrát v plné, nekrácené verzi. Režii měl Jiří Ornest:

V literárním magazínu Radia Praha jsme dnes nabídli ukázky z Babičky Boženy Němcové. V posledních letech vznikly podle knihy dvě zvukové nahrávky, jedna jako rozhlasová četba na pokračování v přednesu Hany Kofránkové, druhá jako příloha k novému vydání knihy v podání Evy Holubové. Za čtyři týdny se u dalšího vydání těší na slyšenou Vilém Faltýnek.