Obchod se stíhačkami vyšetřuje protikorupční policie

Foto: www.army.cz

Provázela korupce jednání o nákupu nebo později o pronájmu stíhaček Gripen českou armádou? Už týden se touto otázkou zabývají média. V pondělí se ale celá věc dostala do nové fáze, když ji začala šetřit policie dvou zemí.

Michael Žantovský
Protikorupční policie v pondělí obnovila vyšetřování okolností připravovaného nákupu stíhacích letounů Gripen. Podle mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Aleny Vokráčkové se ve věci objevila nová, doposud neznámá a neprověřená fakta i nová tvrzení zainteresovaných osob. S britskou a švédskou policií i se švédskými novináři ale čeští kriminalisté spolupracují už několik týdnů, říká Vokráčková: "Cizozemské orgány nemohou na území České republiky provádět úkony v rámci trestního řízení a proto jsme byli na konci loňského roku požádáni, abychom tyto úkony vlastně provedli."

Pro českou policii ale případ už tak nebyl novinkou: v době jednání o nákupu stíhaček byl prý s korupční nabídkou osloven tehdejší senátor Michael Žantovský. Podal trestní oznámení pro podezření z úplatkářství, policii se ale nepodařilo zjistit pachatele a v roce 2003 případ odložila. Po letech se do věci vložila veřejnoprávní Švédská televize: podle její reportáže nevyjasněné platby a korupce v řádu miliard korun provázely původní jednání o neuskutečněném prodeji gripenů do České republiky i o později realizovaném pronájmu těchto strojů české armádě.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se podle svých slov s korupcí nesetkal, v České televizi ale přiznal vliv lobbistů a připustil, že o korupční jednání zde jít mohlo. Za neobvyklé například považuje, že většina vojáků, včetně vedení generálního štábu, neznala v první fázi tendru kritéria posuzování nabídek:

Vlastimil Tlustý
"Většina vojáků, včetně vedení generálního štábu, neměla možnost v té první fázi tendru, kdy se měly kupovat nadzvuková letadla, neměla možnost nahlédnout do procesu posuzování nabídek a formování závěrečných postulátů, které později řekly, která ta nabídka vyhrála a která ne."

Teorii příznaků korupčního jednání podpořil i poslanec ODS Vlastimil Tlustý a ukázal prstem na sociálními demokraty vedené vlády, které o gripenech rozhodovaly: "Všechny příznaky pro korupční jednání jsou tady naplněny: nenormální cena, nenormální soutěž, jednoznačné trvání sociální demokracie na koupi stíhaček výlučně a jenom od této firmy, to že odstoupili ostatní zájemci, upozorňovali na nesmírně vysokou cenu, to všechno podle mého názoru nasvědčuje, že to nebyla normální soutěž a proto prostor pro korupci."

Zdeněk Škromach
Tyto náznaky ale v České televizi odmítl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a poslanci Tlustému - obrazně řečeno - vrátil úder: "Osobně jsem se nesetkal s ničím podobným kolem. Celý ten proces byl transparentní, byl průhledný, a uvědomme si, že vláda Miloše zemana v tom období byla menšinová vláda a byla podporována tenkráte v rámci takzvané opoziční smlouvy ODS."

Osoby, označené reportáží Švédské televize za aktéry nebo prostředníky údajné korupce, svou účast na ní ostře odmítly. Nicméně tentýž den, kdy česká policie přešla od prověřování od fáze vyšetřování, oznámil stejný úmysl i švédský vrchní státní zástupce a věcí se už zabývají také Britové.