Do důchodu půjdeme později

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Do důchodu půjdeme později. Na tom se shodla většina zástupců koaličních a opozičních stran, kteří jednali o reformě penzijního systému. Ten by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubývá lidí, kteří do systému přispívají. Každá z politických stran v minulých měsících představila svůj návrh důchodové reformy. Nad nimi si sedla skupina expertů, tzv. Bezděkova komise a několik měsíců počítala a počítala s výhledem až do roku 2050 a dokonce do roku 2100.

Do důchodu půjdeme později. Na tom se shodla většina zástupců koaličních a opozičních stran, kteří jednali o reformě penzijního systému. Ten by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubývá lidí, kteří do systému přispívají. Každá z politických stran v minulých měsících představila svůj návrh důchodové reformy. Nad nimi si sedla skupina expertů, tzv. Bezděkova komise a několik měsíců počítala a počítala s výhledem až do roku 2050 a dokonce do roku 2100. Ani jedna z variant nedopadla jako ideální. Nicméně počítají s prodlužování doby odchodu do penze, což potvrdil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Vyšší věk odchodu do důchodu je jeden z parametrů, který má nejvíce příznivců vrámci i té Bezděkovy komise, ale naší snahou bude hledat i další průniky, takže konečná shoda by měla být výstupem z tohoto týmu."

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý
Koalice navrhuje posunout odchod do důchodu na 65 let, unionisté by později přidali ještě dva roky a ODS navrhuje v budoucnu důchod dokonce v 71 letech.

"Je nezbytné z posledních privatizačních peněz vytvořit rezervní fond, který pomůže přechod na ten upravený důchodový systém spolufinancovat,"

dodává předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Pokud se na klíčových bodech politici neshodnou, budou muset začít po volbách s jednáním znovu a start reformy se oddálí. Politologové však příliš šancí dohodě nedávají. Strany totiž čeká ještě mnoho úkolů. Musí se shodnout na tom, jaká část hrubého domácího produktu do důchodů poplyne, stanovit výši pojistného a poměr penzí k výdělkům. A co je hlavní, musí říct, jak se budou penze financovat. Všechny návrhy počítají se zachováním průběžného, solidárního důchodového systému jako s hlavním pilířem. Systém by mělo doplnit spoření v penzijních a zaměstnaneckých fondech. Rozdílný je v návrzích zejména poměr mezi základním důchodem a spořením.