Obchodníci v Česku zlevňují

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Někteří obchodníci v Česku nečekali se zimními výprodeji na leden, ale zlevnili zboží již od druhého svátku vánočního, tedy od Štěpána. Levnější je tak těsně po Vánocích například oblečení, obuv, ale i elektronika. Prodejci si díky velkým sezónním slevám uvolňují sklady a plochy pro nové zboží.

Foto: ČTK
První den povánočních slev se ale v obchodech obešel bez výrazného náporu zákazníků. A to i přesto, že například obchodní řetězec Tesco ve všech svých prodejnách v první vlně výprodejů vyhlásil až do 8. ledna slevy od deseti do 50 procent. Obchodníci se hlavně chtějí zbavit sezónního zimního zboží. O jaké zboží je většinou největší zájem, řekla mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková:

"Obrovský zájem ze strany zákazníků je o oblečení, protože se jedná o oblečení sezónní. Zima je teprve v polovině. Samozřejmě velký zájem je také o spotřební zboží, například o doplňky do domácnosti nebo o kosmetické balíčky."

Hlavní zimní výprodej se snížením cen do 70 procent na Štěpána odstartovaly také některé obchody s oděvy Marks & Spencer. "V lednu připravujeme již tradiční noční výprodej v Hypernovách, při kterém budeme nabízet nepotravinářské zboží se slevou až 80 procent," uvedl mluvčí Ahold Czech Republic Libor Kytýr.

Česká obchodní inspekce každoročně kontroluje, jestli obchodníci při velkých výprodejích například správně vyčíslují a účtují slevy, nešidí zákazníky a dodržují i správné značení prodávaných výrobků. Slevy totiž nebývají vždy tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Někdy sleva slibovaná v procentech neodpovídá skutečně odečtené částce. Sdružení obrany spotřebitelů podle své mluvčí Ivany Pickové předpokládá, že nešvar se během svátků a v lednu vyskytne častěji:

"Pokud šlo skutečně o zboží zlevněné a cena byla naúčtovaná špatně, měl by jít zákazník zpátky reklamovat a trvat na tom, aby byla původní cena snížena o uváděných 30 procent. Pokud se s prodejnou nedohodne, může kontaktovat Českou obchodní inspekci, která je dozorovým orgánem v případě porušení zákona o ochraně spotřebitele."

Obchodníci slevy nasazují až po Štědrém dni, protože si od toho slibují předvánoční i povánoční velké tržby. Jak říká hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová, řada lidí začíná čím dál více na slevy spoléhat a nákupy odkládat:

"Statistiky maloobchodních tržeb ukazují, že Češi si navykli programově čekat na slevy a utrácí právě hlavně ve slevách. Dokonce není vůbec zřídkavé takové jednání, kdy si lidé nadělí pod vánoční stromeček buď různé dárkové šeky, anebo přímo peníze v obálkách, a ty jsou následně utráceny záměrně právě až po vánočních slevách."