Oběti nacistických pracovních táborů by se mohly svých peněz dočkat už koncem tohoto roku.

Oběti nacistických pracovních táborů by se měly brzy dočkat odškodnění. Právní rámec pro to vytvořil německý Spolkový sněm, když schválil zákon o zřízení nadace "Připomínka, odpovědnost, budoucnost". Poslanci opoziční unie CDU/CSU při jednání rovněž požadovali, aby byli odškodněni také němečtí občané, kteří byli vítěznými mocnostmi donuceni pracovat na poválečné obnově. Spolková vláda a německý průmysl přispějí do společné nadace každý sumou 5-ti miliard marek. Německé podniky však daly zatím dohromady pouze přes 3 miliardy. Do iniciativy se zapojilo jenom necelých 3000 firem, ačkoli vedení fondu oslovilo na 200 tisíc podniků. Jak uvedl Jiří Šitler, vedoucí české delegace, termíny plateb odškodnění budou záležet na řadě okolností.

První splátka by měla činit 35 procent z 5000 německých marek. Šitler dodal, že česká delegace celý vyjednávací proces zákona o zřízení nadace bedlivě sledovala. Připustil, že zákon poněkud omezil samostatnost našeho rozhodování, kdo bude či nebude oprávněný peníze přijmout a kdo bude zařazen do které kategorie obětí nucených prací. Podařilo se však získat pro Českou republiku neomezené členství v kuratoriu německé nadace.

Dodejme, že na odškodnění čeká 55 let celkově asi 1,2 miliónu obětí, z nichž většina je ve vysokém věku. Podle odhadů jich každý měsíc umírá jedno procento. Zákonem se bude zabývat ještě druhá komora parlamentu. Poté by měl být celý proces jednání uzavřen slavnostním podpisem závěrečných dokumentů, včetně mezivládní americko-německé dohody, která poskytuje německým firmám ochranu před hromadnými žalobami u amerických soudů.