Obrněné transportéry chce urychleně armáda a čeká na ně i český průmysl

Foto: www.army.cz

Nad historicky nejdražší armádní zakázkou za 24 miliard korun visí stále otazníky. Smlouvu na dodávku téměř 200 obrněných transportérů pro českou armádu ministerstvo obrany dosud nepodepsalo a nová vláda může mít ke smlouvě s rakouskou firmou Steyr výhrady. V této souvislosti se spekuluje o tom, zda by na případné vypsání nové soutěže nedoplatily české podniky. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Ministr obrany Karel Kühnl s podpisem smlouvy s firmou Steyr několik měsíců otálí. Čelí přitom tlaku ze dvou stran. Dohodu chtějí české subdodavatelské firmy, které by mohly získat zakázky za deset miliard korun. Rychlý podpis smlouvy chce i armáda. Ta argumentuje tím, že staré transportéry už jsou prakticky nepojízdné. Těch zbývajících několik pojízdných kusů potřebuje armáda pro vojenské mise v zahraničí. Z druhé strany tlačí ministerstvo obrany neúspěšní uchazeči o tuto obrovskou armádní zakázku, především finská zbrojovka Patria a italský Iveco Fiat. Ti požadují smlouvu zrušit a vypsat novou soutěž. Také stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý uvedl, že jedním z prvních kroků nové vlády by bylo například zrušení tendru na obrněné transportéry pro českou armádu. Proti podpisu smlouvy současným ministrem se v úterý nepřímo postavil také prezident Václav Klaus. Ještě před volbami ale se smlouvou vyslovil v podstatě souhlas sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost, což potvrdil jeho předseda Jan Vidím z ODS. Ten chtěl pouze ještě prověřit, jak je to s doprovodnými, tzv. offsetovými programy smlouvy. Rakouský Steyr totiž přislíbil 17 českým zbrojařským podnikům účast na zakázce.

"Oba vojenské opravárenské podniku už mají i kontrakt se společností Steyr, ale těch zbývajících 15 společností ještě žádnou smlouvu o smlouvě budoucí nemá."

Jedním z podniků, které už mají s Rakušany dohodu o spolupráci, je Vojenský opravárenský podnik Nový Jičín. Jak řekl Radiu Praha ředitel podniku Aleš Truxa, podnik nemá problémy s nedostatkem vojenských a civilních zakázek, ale spolupráce se Steyrem by byla pro podnik výhodná.

"Pokud by ministerstvo podepsalo smlouvu s firmou Steyr, tak zakázka pro náš podnik by byla velmi zajímavá. Pro zhruba sto lidí u nás by to znamenalo práci na několik let."

Offsetovými programy se zahraniční dodavatel transportérů vlastně zavazuje k určitým investicím do českého průmyslu. Zazněly ale hlasy, že od června platí úmluva Evropské unie o otevření trhu vojenským materiálem, která výrobci zakazuje upřednostňovat domácí firmy. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka by tedy v případě vypsání nové soutěže na transportéry mohly české podniky přijít právě o offsety.

"To by mimo jiné znamenalo, že by se velmi obtížně uplatňovaly offsetové programy, protože tyto programy jsou vlastně zvýhodněním národního průmyslu."

K tomuto tvrzení má ale výhrady prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

"Evropská úmluva vůbec nemluví o tom, že by se měly zrušit offsety. Offset není upřednostňování českého výrobce. To je v podstatě kompenzace za to, že naše republika nakupuje něco ze zahraničí."

Vypsání nového tendru ale Jiří Hynek nepovažuje za příliš dobré řešení. Beztak už se prý ztratilo hodně času. Pokud by ale byla dohoda s firmou Steyr přece jen zrušena, nabízejí se podle Jiřího Hynka i jiné projekty. Česko by se třeba mohlo podílet na vývoji evropského obrněného transportéru. Pravda, to zní lákavě. Otázkou v takovém případě ovšem zůstává, zda by se v mezidobí nemuseli čeští vojáci přepravovat na oplechovaných žebřiňácích.