Obyvatelé Šebetova objevili obrazy své obce ve vídeňské galerii

Šebetov na Blanensku na konci 19. století, obraz od Gottfrieda Seelose

Jak vypadala vesnička Šebetov na Blanensku na konci 19. století, představují dva obrazy v soukromé vídeňské galerii Ziwna, kde byly náhodně objeveny. Šebetovští je chtěli odkoupit, ale obec se zhruba tisícem obyvatel nemá v rozpočtu potřebný obnos peněz. Jak vše dopadlo, se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Obraz Šebetova objevil ve vídeňské galerii zcela náhodou 23letý vysokoškolák Martin Smékal. A poznal, že je to jeho rodná vesnička. Spojil se proto se starostou a ten se do galerie vydal sám. Naskytl se mu obraz místního zámku, který namaloval kolem roku 1880 pro barona von Königswartera malíř Gottfried Seelos. Jeho oleje považují odborníci za cenné, dokonalá je hlavně propracovanost detailů a prodávají se za tisíce eur. Starostu Šebetova Zdeňka Čížka máme na telefonu. Jak jednání v galerii probíhalo?

"Majitelé galerie nás překvapili nejen velice milým přivítáním, ale také tím, že nám se šibalským úsměvem sdělili, že vlastní ještě jeden obraz, který maloval stejný malíř, a který zobrazuje dnes už zrušenou pilu v Malkovském údolí z panství Šebetova.

Za kolik byli ochotni obrazy prodat?

Jak nám sdělili, obrazy byly koupeny za velice nevýhodnou cenu, a oni nebyli ochotni nám obě díla prodat se ztrátou pod cenu. Celková hodnota těch obrazů je přibližně necelý půl milion korun. My jsme zvažovali možnost pořízení obrazu z obecního rozpočtu, také jsme zkusili vyhlásit sbírku. Sice nám především starší občané do sbírky přispívali, ale ta částka, která se vybrala, byla prakticky v řádu tisíce korun. Takže jsme se rozhodli, že nebudeme využívat tu možnost koupení obrazu, ale že spíše si vyrobíme identické kopie.

Kdy budou v Šebetově?

Já bych rád ty obrazy veřejně prezentoval při červencové anenské pouti a samozřejmě potom se obrazy stanou ozdobou prostor obecního úřadu."

Jiné historické obrazy Šebetova už neexistují. Odborníci se shodují v tom, že malíř Seelos vytvořil jen dva oleje s motivem vesnice.