Odboráři a zaměstnavatelé opustili jednání tripartity

0:00
/
0:00

Jednání tzv. tripartity, tvořené zaměstnavateli, odbory a zástupci vlády, prochází krizí. Poslední jednání předčasně opustili odboráři a zaměstnavatelé. Důvod? Nespokojenost s materiály předloženými vládou. Tripartita přitom měla řešit důležité body, například zvyšování minimální mzdy. Více už Zdeňka Kuchyňová.

Jde o vůbec první případ, kdy zaměstnavatelé a odboráři takový krok udělalili. Co zaměstnavatelům vadilo nejvíce o tom už více Zdeněk Liška generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy.

"Když se vám stane, že dostanete materiál, který potřebuje vysoce kvalifikované posouzení a máte na to 24 hodin včetně noci, tak se nedá takto postupovat. Další problémy jsou, že asi 4 materiály, které se měly projednávat v tripartitě, už byly projednány vládou. Čili nemá to potom smysl, abychom něco expost na tripartitě probírali."

Po schválení vládou tripartita dostala například návrh zákona o životním minimu a o pomoci v hmotné nouzi. Pokud vláda nezmění své chování k partnerům v tripartitě, jsou zástupci Svazu průmyslu a dopravy připraveni z ní odejít, potvrdil viceprezident svazu Karel Šperlink.

"Pak nám nic jiného nezbude, protože pokud vláda nebude akceptovat naše rozumné připomínky, tak by to bylo špatné. Pak ať vláda dělá všechno co může a pak to rozhodnou příští volby."

Tripartita přitom měla řešit důležité body. K těm patřilo například zvyšování minimální mzdy. Ministr práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit mzdu ve dvou krocích vždy o 6,6 procenta. Pro zaměstnavatele je to přijatelné pouze jedenkrát ročně. Premiér Jiří Paroubek, který je na návštěvě USA, vzkázal, že se chce v nejbližší době se zástupci zaměstnavatelů i odborů sejít. Odmítl ale jejich kritiku, že se nemohou vyjádřit k důležitým záměrům vlády.

"My jsme dnes ve výjimečné situaci, potřebujeme rychle předkládat materiály do sněmovny, protože jinak se to nestihne projednat do konce volebního období a za druhé pak je ještě prostor v rámci prvního a druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Takže pokud budou mít rozumné připomínky jak odboráři, tak podnikatelé, nestojí nic v cestě tomu, aby tyto rozumné připomínky byly zapracovány."

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, foto: Zdeněk Vališ
Paroubek zároveň kritizoval chování prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. Na jeho adresu uvedl, že se pan Míl chová stále více jako exponent ODS. Podnikatelé se podle premiéra snaží lobbisticky získat podporu celým politickým spektrem. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Karla Šperlinka však dosud kabinet přikládá názorům zástupců zaměstnavatelů menší význam, než by měl. Podle jeho slov vláda upřednostňuje odbory.

"Ty vazby jsou tam jiné, než vazby se Svazem průmyslu a dopravy, kde naopak náš prezident je trošičku napadán, že "kope" za ODS. Ale podstatou je, aby ti partneři skutečně byli rovnocenní. Nakonec odbory nás dnes podpořily. Čili protipól nás podpořil v tom, že ve vládě jsou projedávány dokumenty, než přijdou do tripartity. To považuji za zásadní."

Tripartita se už dostala do několika krizí. Například koncem roku 1994 se zástupci Klausovy vlády přes půl roku odmítali zúčastnit jednání kvůli stávce, kterou organizovaly odbory na podporu požadavků týkajících se změny vládního návrhu zákona o důchodech. V roce 1997, kdy se jednalo o zákonu o stávce, se naopak odmítali účastnit představitelé odborů.