Odborníci na jihu Čech jednali o klíšťatech

Představte si, že se blížíte k lesu a na jeho okraji vás uvítá cedule "Pozor klíšťata!" To není sci-fi, ale realita. Upozornění se už dříve objevilo například v Liberci. Klíšťata - malé potvůrky, které se přisají na kůži - se díky netypickému počasí objevily i v zimních měsících, což jindy nebývá.

Odborníci se nyní klíšťaty zabývali na semináři v Českých Budějovicích. Česko totiž patří k evropské špičce onemocnění klíšťovou encefalitidou, což je zánět mozku a lymeskou borreliózou, která mj. postihuje klouby. V případě encefalitidy loni poprvé za padesát let přesáhl počet nově nakažených magickou hranici tisíce osob, z toho 177 nemocných hlásí právě jižní Čechy a já mám u telefonu tajemníka krizového štábu Jihočeského kraje Jaroslava Jedličku.

"My v Jihočeském kraji, kteří máme zájem na rozvoji turistiky, musíme nějakým způsobem reagovat. Takže cílem semináře bylo, jak chránit obyvatele před těmito onemocněními, zejména v příštích letech, kdy vzestup teplot může mít vliv na zvýšení počtu klíšťat v přírodě."

V jakých nadmořských výškách se klíšťata vyskytují?

"Bohužel odborníci, kteří diskutovali, potvrdili, že se objevují ve větší nadmořské výšce. Dříve to bylo maximálně do 700 metrů. Nyní už se vyskytují i v nadmořské výšce 800 metrů a je tu stoupající tendence."

Jak je na tom v počtu klíšťat ČR v porovnání s ostatními zeměmi Evropy a se světem?

"Situace je taková, že Česká republika opravdu patří, co se týká výskytu klíšťat, řekl bych mezi vedoucí země Evropy. A zatím nebyla přijata opatření, která by eliminovala možné onemocnění - klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu."

Čím si odborníci vysvětlují, že je u nás klíšťat víc než jinde?

"Například v Jihočeském kraji to souvisí s množstvím různých vodních ploch, protože pro klíšťata je ideální prostředí teplo a vlhko. My se domníváme, že právě proto se zvyšuje výskyt klíšťat. Ale to není tak důležité. Důležité je, že se zvyšuje výskyt infikovaných klíšťat."

Jaká by měla být opatření? Hovoří se o tom, že by mohla být třeba cedule u lesa: Pozor klíšťata! nebo Pozor zvýšený výskyt infikovaných klíšťat! Nemáte obavy, že to třeba lidi vyděsí a může to postihnout turistický ruch?

"Já se nedomnívám, že umísťovat nějaké tabule o vstupu je ten nejsprávnější směr. My si můžeme vzít příklad z Rakouska, které důsledným očkováním snížilo počet onemocnění na minimum. A já si myslím, že to je cesta, kudy se ubírat. I když je pravdou, že proti lymeské borrelióze zatím není očkovací látka."