Odbory spouštějí vlnu protestů

Milan Štěch, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Červen by měl být v České republice měsícem stávek. Kvůli platům chtějí protestovat učitelé, později přeruší práci zdravotníci na protest proti reformám resortního ministra a výstražnou stávku proti vládním reformám organizují odbory sdružující 32 svazů s více než půlmilionovou členskou základnou.

Milan Štěch,  foto: ČTK
Na tuto středu svolali odboráři před úřad vlády shromáždění s cílem vyslovit svůj nesouhlas s plánovaným převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. O týden později chtějí přijít v době jednání vlády protestovat proti reformě penzí. První červnová středa bude patřit kritice dopadů vládních reforem, týden poté se odboráři hodlají věnovat situaci ve školství. Snažení Českomoravské konfederace odborových svazů pak směřuje k 24. červnu, říká šéf největší odborové centrály Milan Štěch: "Výstražná jednohodinová stávka proběhne od 13. do 14. hodin a naším cílem je zastavit a následně korigovat záměry vlády v reformě, to znamená aby se vláda vrátila k reformě veřejných rozpočtů a některé ty nesmysly, s kterými má velké problémy ústavní soud, aby změnila. A také aby přepracovala návrhy na tu zdravotnickou část reformy, důchodovou část reformy, a aby se seriózně s námi bavila o vývoji v oblasti daní i zákoníku práce v dalším období."

Podle Štěcha stávka není namířena proti zaměstnavatelům, ale proti vládě a nemá mít ekonomické důsledky, jen prokázat schopnost odborářů spojit se a dát najevo určitý postoj. Odborový předák je však také sociálnědemokratickým senátorem a na podzim se bude znovu ucházet o mandát, připomínají vládní politici, kteří vidí za připravovanou stávkou politické pozadí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tvrdí: "Všechny renomované instituce včetně Evropské unie jednoznačně říkají, že reformy v České republice jdou správným směrem, že jsou nutné a nezbytné. V mnoha ohledech se ukazuje, že je nešťastné personální provázání mezi Českou stranou sociálnědemokratickou a částí odborových bossů, kteří v mnoha ohledech postupují spíše politicky, než na základě skutečné obhajoby zájmů zaměstnanců."

Jiří Schlanger,  foto: ČTK
Zatímco odpolední výstražná stávka 24. června má trvat pouze hodinu, zdravotníci chtějí tentýž den zavřít ordinace už od rána. Pacienti s akutními problémy se však nemusejí obávat, že by se jim nedostalo ošetření, tvrdí šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger: "My budeme vyzývat všechny nemocnice a léčebny, kde máme odborové organizace, což je naprostá většina v této zemi, a akutní péče pro pacienty bude zajištěna jak pro ty hospitalizované tak pro ty, kteří tu akutní péči budou potřebovat. A co se týče ostatních, tak budou mít včas informace o tom, jak je ta péče poskytována, jak je plánována, kdy se můžou objednat a podobně."

Nebojujeme s občany, bojujeme s reformou, říká Schlanger jménem kritiků transformace zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti a privatizace krajských nemocnic. Mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt si ale myslí něco jiného: "Jestliže budou tvrdit, že to není nic proti pacientům, tak stávka zdravotníků vždycky je zatáhnutím pacientů do hry a pacienti se nemohou bránit. My si na svém stojíme, tvrdíme, že argumenty odborářů jsou lživé a myslíme si, že takhle se slušný dialog nevede."