Stávka odborů zastavila vlaky i dopravu v Praze

Foto: ČTK

Stávka odborářů paralyzovala dopravu v Praze. Vůbec poprvé v historii se zastavilo metro. Stojí i vlaková doprava po celém Česku. Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů.

Foto: ČTK
Stávka proti vládním reformám začala v Česku ve čtvrtek v 00:00 hodin. Dopravní odbory na 24 hodin zastavily vlaky v celé zemi a omezují i provoz městské dopravy v Praze, Brně a dalších městech. Praha vypadala ráno jako vylidněná. Většina lidí si zřejmě vzala dovolenou, část tramvají, které jezdily, byly poloprázdné. Zřejmě z obavy z dlouhých kolon nechali lidé doma i auta a provoz tak v Praze připomínal poklidný víkend. Poprvé v historii stálo metro. To přitom denně přepraví 1,2 milionu lidí. Celkově fungovala asi třetina povrchové dopravy, podle odborů ještě méně. Vedení Pražského dopravního podniku chce řešit situaci, kdy měli stávkující bránit vyjet tramvaji s řidičem, který se ke stávce nepřipojil. Někteří zaměstnanci prý také měli dostat výhružné sms zprávy.

Ráno ve vozovně v Praze-Strašnicích,  foto: ČTK
Odboráři uvítali, že vláda je ochotná o některých věcech v reformách dál diskutovat - od svého záměru stávkovat ale neustoupili. Podle premiéra Petra Nečase stávka přinese jen hospodářské škody a pocítí ji jak lidé tak firmy. Jen obnovení železniční dopravy má přijít na pět milionů korun. Podle předáka odborového svazu KOVO Josefa Středuly je ale taková forma protestu nutná.

"Poukázání na to, že se dělají chyby v České republice, je určitě důležitější a upuštění pod tím obrovským přetopeným kotlem je nesmírně nutné a důležité. Bude záležet, jak bude postupovat vláda, prezident, Poslanecká sněmovna či Senát v následujících dnech."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér Nečas odborům například nabídl, že sněmovna o týden odloží projednávaní zdravotnické reformy. To ale nestačilo. Postoj odborů naopak schvaluje opozice. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by stávku odvrátilo pouze to, kdyby vláda stáhla všechny reformní zákony.

"Podle mého názoru i názoru ČSSD vláda nevyužila možnost stávku odvrátit tím, že by kontroverzní návrhy zákonů stáhla z projednávání na půdě Poslanecké sněmovny. Vláda mohla tyto návrhy zákonů stáhnout a vyzvat odbory k novému projednávání na půdě tripartity s tím, že by mohly být zapracovány pozměňující návrhy a připomínky, které odbory předložily."

Seřazovací nádraží v pražských Záběhlicích,  foto: ČTK
Do pražských škol kvůli stávce přišla méně než polovina žáků. Do práce nastoupili lékaři, kdo však chyběl, byli pacienti. Stávka postihla nejvíc Prahu, ale zasáhla i další města. Polovina spojů nevyjela v Olomouci. Omezená doprava byla v Brně, Ústí nad Labem, Havířově, na Krnovsku a Bruntálsku. Na auta se spolehli lidé na Vysočině. Prázdnotou zela nádraží. Otevřené obchody byly bez zákazníků, na kolejích odstavené vlaky. Na nádraží v Olomouci, kde musel přerušit svou cestu mezinárodní spoj Šírava, nocovalo asi deset zahraničních turistů. Stávka zasáhla i do života prezidenta Václava Klause. Musel zrušit oslavu svých sedmdesátin, na kterou pozval na Hrad řadu oficiálních hostů. Podle prezidenta stávka nemůže nic vyřešit.

Václav Klaus,  foto: ČTK
"Nechápu, co vede bosse našich odborů, aby se do této půtky s naší veřejností právě teď pustili."

Prezident v minulých dnech stávku ostře kritizoval a označil ji za politickou.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Odboráři upustili od blokád a vydali se na protestní pochod k ministerstvu financí. Tam nastaly nejdramatičtější okamžiky demonstrace, když mezi odboráře přišel jejich "úhlavní nepřítel a kritik" ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Před úřadem pak vznikla tlačenice, létaly sprosté nadávky i rajčata a vejce. Podle jednoho z odborových předáků Kalousek pouze provokoval. Proti tomu se ministr, který mezi demonstranty pobyl až 20 minut, ohradil. Svým příchodem prý chtěl dát najevo snahu jednat.