Odkaz Václava Havla prospívá obrazu Česka v zahraničí

Ondřej Černý a Michael Žantovský podepisují memorandum o spolupráci Českých center a Knihovny Václava Havla, foto: Dominika Bernáthová

Šíření díla a myšlenkového odkazu Václava Havla se věnují Česká centra a Knihovna Václava Havla. Obě instituce nyní podepsali Memorandum o spolupráci.

Ondřej Černý a Michael Žantovský podepisují memorandum o spolupráci Českých center a Knihovny Václava Havla,  foto: Dominika Bernáthová

Z výstavy „Václav Havel – Politika a svědomí“,  foto: archiv Ústavu pro studium totalitních režimů
Výstavy „Havel v kostce“, „Václav Havel – Politika a svědomí“ nebo Lavičky Václava Havla – to jsou jen některé z projektů, které v loňském roce prezentovala v zahraničí Česká centra ve spolupráci s knihovnou Václava Havla.

„Význam Václava Havla v době, kdy se zpochybňují pojmy jako liberální demokracie, lidská práva, tolerance k menšinám je stejně živý jako před lety, ne-li ještě aktuálnější“, uvedl pro Radio Prague International ředitel KVH Michael Žantovský.

Knihovna podle něj každoročně pořádá na 200 pořadů. A to zdaleka nejen v Praze, ale ve školách, na univerzitách i knihovnách po celém Česku. V zahraničí velmi často spolupracují právě s Českými centry.

„Václav Havel je jedna z mála našich skutečně světových osobností. Jeho rezonance v zahraničí je stále silná. A jeho filozofie spojená s poselstvím humanismu zůstává neobyčejně živá. Za prohloubení spolupráce s Knihovnou Václava Havla jsme proto velice rádi,“říká Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.

V letošním roce obě instituce plánují připomenout výročí prvních zahraničních cest Václava Havla nejen do sousedních zemí jako Mnichova, Berlína, Varšavy, ale i nezapomenutelné vystoupení k oběma komorám amerického kongresu.