Václav Havel - český mýtus
V pondělí 10. prosince byla v pražské Hergetově cihelně otevřena výstava s tak trochu provokativním názvem "Václav Havel-český mýtus." Expozice si klade za cíl přiblížit život bývalé hlavy státu Václava Havla od dětských let, přes disidentské a prezidentské období až po současnost. Snaží se také postihnout dobu, v níž Václav Havel žil, pracoval, a která jej výrazně ovlivňovala. Pozornost je věnována také Havlově dramatické tvorbě.
Miloslav Petrusek ale doplňuje, že to nebyla inspirace jediná. "Ona svým způsobem, velmi osobitým a originálním, navazuje také na dědictví Masarykovo. Když Masaryk končil s prezidentským úřadem, tak ho končil slovy, nezůstává po mě nic než knihy a práce vědecké. Václav Havel se po mém soudu intelektuálně rozdal této společnosti a všechno to, co nám věnoval v textech, kde jsou fixovány jeho myšlenky, nápady, vyjádření atd. To všechno je, tedy z větší části, archivováno ve výběru v Knihovně Václava Havla."
Až bude knihovna plně fungovat, měla by podle představ zakladatelů i Václava Havla sloužit ke studiu, bádání, ale také klubové činnosti.Vytvořit ji ale nebylo podle Dagmar Havlové lehké. Kromě jiného se také vyskytly problémy s tím, kam výstavu umístit a jaké exponáty vybrat. "Jednotlivé exponáty jsme shromažďovali dlouho, protože se nacházely jednak na Hrádečku, v Dělostřelecké, mnohé byly ještě v krabicích, které se balily z Hradu. A bylo opravdu nelehké vyjmout z toho ty, které by byly nejzajímavější pro širokou veřejnost."
V Hergetově cihelně není expozice umístěna natrvalo, až bude vybráno nové sídlo Knihovny Václava Havla přestěhuje také výstava. Místo, kde by měla knihovna natrvalo sídlit, je ale zatím předmětem jednání.
A název Václav Havel - český mýtus? Ten je podle bývalého prezidenta míněn napůl ironicky.