Václav Havel - český mýtus

Václav Havel s manželkou Dagmar na zahájení výstavy, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V pondělí 10. prosince byla v pražské Hergetově cihelně otevřena výstava s tak trochu provokativním názvem "Václav Havel-český mýtus." Expozice si klade za cíl přiblížit život bývalé hlavy státu Václava Havla od dětských let, přes disidentské a prezidentské období až po současnost. Snaží se také postihnout dobu, v níž Václav Havel žil, pracoval, a která jej výrazně ovlivňovala. Pozornost je věnována také Havlově dramatické tvorbě.

Václav Havel s manželkou Dagmar na zahájení výstavy, foto: ČTK
Výstava je jedním z počinů Knihovny Václava Havla. Tu založili v roce 2004 Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg a Miloslav Petrusek. Inspirací byly knihovny amerických prezidentů, říká Václav Havel. "Je to inspirováno americkými prezidentskými knihovnami, což je velmi zajímavá instituce, která nemá paralelu nikde jinde.Kdyby se nám podařilo takovou věc vybudovat zde, byli bychom první po Americe. Samozřejmě v daleko skromějším měřítku, než jak to bývá ve Spojených státech."

Miloslav Petrusek ale doplňuje, že to nebyla inspirace jediná. "Ona svým způsobem, velmi osobitým a originálním, navazuje také na dědictví Masarykovo. Když Masaryk končil s prezidentským úřadem, tak ho končil slovy, nezůstává po mě nic než knihy a práce vědecké. Václav Havel se po mém soudu intelektuálně rozdal této společnosti a všechno to, co nám věnoval v textech, kde jsou fixovány jeho myšlenky, nápady, vyjádření atd. To všechno je, tedy z větší části, archivováno ve výběru v Knihovně Václava Havla."

Z výstavy 'Václav Havel - český mýtus', foto: ČTK
Až bude knihovna plně fungovat, měla by podle představ zakladatelů i Václava Havla sloužit ke studiu, bádání, ale také klubové činnosti.

Vytvořit ji ale nebylo podle Dagmar Havlové lehké. Kromě jiného se také vyskytly problémy s tím, kam výstavu umístit a jaké exponáty vybrat. "Jednotlivé exponáty jsme shromažďovali dlouho, protože se nacházely jednak na Hrádečku, v Dělostřelecké, mnohé byly ještě v krabicích, které se balily z Hradu. A bylo opravdu nelehké vyjmout z toho ty, které by byly nejzajímavější pro širokou veřejnost."

V Hergetově cihelně není expozice umístěna natrvalo, až bude vybráno nové sídlo Knihovny Václava Havla přestěhuje také výstava. Místo, kde by měla knihovna natrvalo sídlit, je ale zatím předmětem jednání.

A název Václav Havel - český mýtus? Ten je podle bývalého prezidenta míněn napůl ironicky.