Jáchym Topol: V knihovně V. Havla se setkává kultura i politika

Foto: Archivo de la Biblioteca Václav Havel

Film Václava Havla Odcházení proměnil o víkendu 2 z 12 nominací na Českého lva. Ocenění za scénář získal posmrtně Václav Havel, za střih Jiří Brožek. Producent Havlova režijního debutu Odcházení Jaroslav Bouček je přesvědčen, že film se stane slavným až tak za dvacet let. Dílo Václava Havla i unikátní archiv shromažďuje jeho knihovna.

Knihovna Václava Havla
Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 a je první svého druhu v Evropě.

"Údajně vznikla podle vzoru knihoven amerických prezidentů. Základní věc, kterou obsahuje, je archiv. Je to bohatý digitální archiv, kde jsou fotografie a dokumenty. Tím, že je to ze života Václava Havla, který byl jakoby průsečíkem dějin střední Evropy, tak se dá říct, je to i archiv moderních českých dějin,"

uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Jáchym Topol a to přímo v Galerii Montmartre na Starém Městě pražském, kterou vede a kde je stálá expozice Knihovny Václava Havla. Jak dodal, knihovnu vedl v době jejího vzniku spisovatel a vědec Martin C. Putna.

"Myslím si, že právě jemu se podařilo napsat významnou knihu o osobě Václava Havla. Jmenuje se Václav Havel - duchovní portrét. Autor se nestydí psát s nějakou vášní nebo názorem. Jinak spousta esejů a knih, které se týkají politiky nebo Havla, jsou strašná nuda. Myslím, že Martin C. Putna udělal výbornou věc."

Kromě publikační a archivní činnosti, kterou má na starosti knihovna, existuje i klub Montmartre. Podle Jáchyma Topola nechtěl Václav Havel klub pouze kulturní, ani pouze politický, chtěl, aby se tu setkávali všichni.

"Já si myslím, i když to zní pateticky, tak v tom, co měl Václav Havel na mysli, tady pokračujeme. Jsou tu malíři, teď tu má výstavu Michal Singer nebo tady čtou své verše básníci jako třeba Krchovský nebo Pavel Zajíček. Jsou z toho okruhu, který měl Václav Havel rád, z okruhu, kterému se říká underground."

V Galerii Montmartre je i stálá expozice o Václavu Havlovi. Je tu soubor často unikátních dokumentů ze soukromých archivů. Jak píše na svých internetových stránkách knihovna, je tu prvek humoru a ironie, bez kterého by se výstava o Václavu Havlovi hrozila stát jen prostředkem „kultu osobnosti". Doprovodné pořady vybírá Jáchym Topol instinktivně. Galerie Montmartre je tak jakýmsi průsečíkem literatury, hudby a výtvarného umění. Zatímco knihovna je tak místem dokumentace a výzkumu moderní historie, klub pořádá nejrůznější semináře, autorská čtení, výstavy, koncerty i divadelní představení. Nebo třeba debatu s místopředsedkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou.

J. H. Krchovský v Galerii Montmartre,  foto: Tereza Horáková
"Je to jedna z posledních soudkyní z Havlovy éry. Chceme, aby tu každý týden byl živý debatní klub, kdy si redaktoři Respektu budou zvát hosty. Třeba reforma armády, kdy šéfredaktor Respektu zve ministra obrany a jeho oponenta a ve veřejné debatě s návštěvníky klubu se o těch věcech mluví. Tohle až docílíme, tak budu úplně šťastný, protože pokryjeme kulturu a budeme se dotýkat i politiky, což Václav Havel dělal. Může se stát, že někdo, kdo má rád Václava Havla a váží si ho jako státníka, přijde třeba sem, kde bude čtení dekadentního básníka Krchovského a ty verše mu budou připadat obscénní a bude protestovat, to je možné. Ale my zdůrazňujeme, že tady cenzura neexistuje."

Václav Havel byl v Evropě jediný prezident, který vytvářel takový archiv. Nyní Knihovna Václava Havla funguje na dvou místech. Plánuje se, že by se klub i knihovna mohly v budoucnu přestěhovat do domu na Loretánském náměstí do blízkosti Hradu.