Odpůrci radaru pokračují v hladovce i po setkání s ministrem Schwarzenbergem

Jan Tamáš (vlevo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK

Odpůrci umístění amerického radaru v Česku Jan Tamáš a Jan Bednář budou nadále pokračovat v protestní hladovce. Nic na tom nezměnila ani jejich schůzka s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Jan Tamáš  (vlevo) a Jan Bednář,  foto: ČTK
Aktivisté ministrovi, který je přijal jako první vládní politik, předložili několik návrhů. Chtěli přerušit jednání o radaru na jeden rok, vyžádat si oficiální stanovisko Evropské unie, svolat parlamentní schůzi nebo uspořádat televizní besedu o radarové stanici, které by se zúčastnili čtyři odpůrci a čtyři příznivci amerického záměru.

"Máme z té schůzku dost negativní pocit. Velká její část byla spíše o monologu pana ministra, než o nějaké opravdové diskusi,"

řekl v České televizi po zhruba 40 minutách setkání Jan Tamáš. Ministrova reakce aktivisty zklamala. Ministr podle své mluvčí Zuzany Opletalové uvedl:

"Pan ministr řekl, že se nedomnívá, že by k něčemu bylo přerušit jednání na jeden rok, protože už bylo dostatek času na to, aby padly veškeré argumenty."

K dalšímu požadavku, vyžádat si stanovisko Evropské unie, ministr Schwarzenberg podle mluvčí řekl, že Evropská unie nemá jednotnou bezpečnostní politiku. Naopak je ochoten zúčastnit se diskuse o radaru, odmítl ji však iniciovat. Záleží na médiích, zda budou chtít debatu zorganizovat. Podle ministra se v Česku o radaru diskutuje a jeho odpůrci již nemají důvod hladovku držet. Oba aktivisté působili sedmnáctý den hladovky vyčerpaně, mluvili pomalu, byli pohublí.

Jan Tamáš  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Té energie už je míň, takže se cítím zesláble,"

uvedl Jan Bednář, kterému lékaři doporučili hladovku ukončit kvůli problémům s játry. Členové iniciativy Ne základnám řekli, že nevědí, jak dlouho vydrží protestovat. Sešel se s nimi i předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek a vyzval je, aby s hladovkou skončili.

"Myslím, že jste udělali pro věc víc, než jste mohli a bylo by dobré ukončit."

Paroubek jim řekl, že ČSSD trvá na vypsání referenda o umístění radaru. Podle senátorů ČSSD je možné stavbě radaru zabránit. Paroubek hodlá v nejbližších dnech napsat americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové a požádat ji, aby nepodepisovala smlouvy o radaru. Soudí, že těsně před americkými volbami už stávající americká reprezentace nemá k podpisu mandát. Když ministr zahraničí Karel Schwarzeneberg zprávu uslyšel, ptal se, jestli je ještě ministr zahraničí České republiky nebo "Absurdistánu". Aby radar Američané v Česku mohli postavit, musí česko-americké dohody schválit parlament. Většině české veřejnosti se podle průzkumů tento plán nezamlouvá. Američané ale argumentují tím, že ochrání je i spojence před možným útokem ze zemí, jako je Severní Korea a Írán.