ODS na kongresu řešila vnitrostranické problémy, Topolánek svou funkci uhájil

Мирек Тополанек (Фото: ЧТК)

V pražských Vysočanech se o víkendu sešli občanští demokraté. Na svém 20.kongresu ODS diskutovala o situaci ve straně, změnila stanovy a dohodla se na svolání ideové konference.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Ačkoli se před kongresem hovořilo o možné výměně předsedy Mirka Topolánka a celého vedení, Topolánek svou pozici nakonec s převahou uhájil. Jeho kritici neuspěli s žádostí, aby delegáti hlasovali o důvěře předsedovi, neprosadili možnost odvolání Topolánka a místopředsedů a novou volbu vedení, nebude svolán ani mimořádný volební kongres. Sám Topolánek tak pokládá svůj mandát za potvrzený. Minimálně do sněmovních voleb: "V těch buď uspějeme, a pak moji pozici nikdo v dané chvíli nezpochybní, nebo nezvítězíme a budeme v opozici. Pak odejdu sám a bez nějakého donucování."

O post lídra strany by měl zájem místopředseda ODS Petr Gandalovič nebo místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Oba na kongresu Topolánka kritizovali. Gandalovič mu ve svém projevu vytkl malou komunikaci se straníky i jeho výroky o nakupování černých duší a údajné moci tzv. kmotrů v regionálních organizacích ODS:

Petr Gandalovič,  foto: ČTK
„Způsob, jakým pan předseda napadl vlastní strany nelze nazvat jinak než střelením se do vlastní nohy. Jistěže ne vše je u nás v pořádku, ale určitě to není nijak zásadně horší než u jiných stran. Jenom my sami jsme ale způsobili, že všechny ostatní strany proti nám vypadají jako Rychlé šípy."

Gandalovič si přál svolání mimořádného volebního kongresu. Podle Topolánka by změna ve vedení ODS před volbami jen uvolnila cestu k moci pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a TOP 09. I podle dalších místopředsedů by to byl politický hazard, protože strana by se nestihla připravit na jarní sněmovní volby.

Část nedělního jednání probíhala za zavřenými dveřmi. Hovořilo se na něm právě i o černých duších. Výkonná rada dostala pro příští kongres za úkol připravit takový klíč pro výběr delegátů, který zohlední výsledky předchozích parlamentních voleb. Princip vysvětlil Českému rozhlasu bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zleva: Jan Zahradil,  David Vodrážka,  Ivan Langer,  Mirek Topolánek a Petr Nečas,  foto: ČTK
"Princip zohlednění výsledků voleb je jedním z faktorů, který může omezit nabírání černých duší. Může vést k pozitivnějším motivacím při stanovování priorit místního sdružení, protože budou z nějaké části závislé na volebním výsledku, tudíž je to podle mě správný motivační princip. Vytlačuje ty principy toho masového hlasování na pokyn, kdy se dosahuje jakýchsi většin a potom i portfolia delegátů."

Kongres také změnil stanovy tak, aby bylo napříště jednodušší vyloučit jednotlivce ze strany. I když ODS své vedení do voleb nevymění, sejde se před nimi ještě jednou - na ideové konferenci, kde by se měla schvalovat Vize 2020. Tento programový dokument budou oproti Topolánkovým plánům ještě projednávat odborné sekce a regiony. Konference, která proběhne nejpozději v únoru, také odstartuje volební kampaň.