ODS už netrvá na předčasných volbách v příštím roce, rýsuje se dohoda o vládě

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek

Občanští demokraté už netrvají na předčasných volbách v příštím roce. Po pondělní schůzce s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem to oznámil šéf ODS a premiér Mirek Topolánek. Začíná se hovořit o takzvané vládě "národního dialogu a českého předsednictví EU". Podrobnosti se dozvíte z rubriky, kterou připravila Martina Lustigová.

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
ODS v pondělí překvapivě obrátila a přestala trvat na konání předčasných voleb v roce 2007. Nejsilnější politická strana nyní prosazuje stabilnější řešení v podobě vlády "národního dialogu a předsednictví Evropské unii". Nový kabinet by měl podle Mirka Topolánka fungovat nejméně do roku 2009, kdy bude Česko předsedat Evropské unii. Koncept předčasných voleb ODS opustila, protože pro něj nenašla podporu. "Na základě toho se budeme snažit najít takovou shodu, aby ta vláda trvala déle než do příštího roku, aby řešila základní problémy země, především české předsednictví Evropské unii. Pokud by měl být tento koncept úspěšný, mohlo by to být do 14 dnů," uvedl Mirek Topolánek. A jaké varianty řešení se teď rýsují? To naznačil předseda ČSSD Jiří Paroubek: "My hledáme kompromisní řešení. Je zřejmé, že velkou koalici nechce ODS. My nechceme duhovou koalici. Takže to bude řešení někde mezi tím. To tak v politice bývá. Ale já v takové vládní konstelaci zastoupen nebudu."

Mirek Topolánek (vlevo) a Martin Bursík, foto: ČTK
Jaké jsou reakce dalších stran? Lidovci dali už dříve najevo, že pro budoucí politické uspořádání je klíčová dohoda dvou nejsilnějších stran. Chystané řešení považují za schůdnou variantu a jsou připraveni do takového týmu nominovat své politiky. Strana zelených trvá na tom, aby nejzazším termínem předčasných voleb bylo léto 2008, do vlády by vyslali odborníky. Podle komunistů by chystané uspořádání mohlo přinést určitou stabilitu. Komunisté zároveň zdůrazňují, že budou tvrdou a kritickou opozicí.

Proč vlastně došlo k pondělnímu obratu ve vyjednávání o nové vládě? Podle politologa Jiřího Pehe jde o souhru několika okolností: "Za prvé si myslím, že politici ODS dospěli k názoru, že, jak řekl jejich místopředseda Petr Nečas, vydupat si předčasné volby není úplně tak snadné. Skutečně se ukazuje, že jednání by se mohla protáhnout a mohla by trvat ještě několik měsíců, takže nakonec by stejně ty předčasné volby nebyly tak úplně předčasné. Za druhé si myslím, že sociální demokracie změnila svou taktiku a chová se v poslední době velmi vstřícně a nabízí zřejmě v těch jednáních značné ústupky, což může být pro ODS koneckonců lákavé. A za třetí si myslím, že tam hraje určitou roli i prezident republiky, který jasně vyjádřil své preference v tom smyslu, že by si přál nějakou stabilní spíše než dočasnou vládu. Myslím si, že protože má Václav Klaus v ODS ještě dosti velké slovo, tak mu mnoho lidí v ODS naslouchá. A Mirek Topolánek a další lídři ODS mohou mít obavy, že by případný střet s Klausem mohl vyústit do problémů uvnitř ODS."

Šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že předčasné volby v příštím roce by pro jeho stranu znamenaly katastrofu. Později svůj výrok zmírnil a řekl, že ČSSD by nedosáhla optimálního výsledku. Jiří Pehe hovoří o umírněnější taktice ČSSD - souvisí právě s onou obavou z předčasných voleb v příštím roce? "Sociální demokracie samozřejmě má obavy z předčasných voleb, protože průzkumy veřejného mínění pro ni nevyznívají nijak dobře. Takže to je jistě jeden z těch faktorů, proč nechce předčasné volby. Ale na druhé straně si myslím, že ona věta Jiřího Paroubka, která nyní zní v českých médiích, že totiž předčasné volby by pro sociální demokracii byly katastrofou, může být také trochu taktická hra směrem do sociální demokracie, kde pro velkou koalici nebo duhovou koalici v některých skupinách politiků sociální demokracie neexistuje velké nadšení. Ale myslím si, že to, zdali by předčasné volby nakonec skončily katastrofou pro tu či onu stranu, se nedá nikdy dopředu zcela jasně říci a v tom, myslím, ten hlavní důvod nebude. Domnívám se, že Jiří Paroubek nejprve rozehrál určitou taktickou hru, kdy doufal, že on sám může sestavit vládu, ale ukázalo se, že zřejmě na toto řešení nedojde, a to, že by se mu to mohlo povést ve třetím pokusu, je velmi nejisté, protože to závisí na celé řadě faktorů, včetně toho, kdo by byl případně zvolen do čela Poslanecké sněmovny, a on si možná uvědomuje, že je prostě lepší hrát na jistotu."

Hraje v aktuálních jednáních roli také blížící se volební kongres ODS, který se sejde o víkendu? To je otázka pro politologa Petra Justa: "K volebnímu kongresu ODS se teď samozřejmě upínají zraky všech pozorovatelů politického systému a politického dění v České republice, protože je vnímán jako takový, řekněme, bod, po kterém by mohlo dojít ke konečnému rozhodnutí, jak se vlastně tato situace vyřeší. Otázka je, jaký mandát Mirek Topolánek od kongresu dostane. Musíme si uvědomit, že kongres je nejvyšším orgánem strany a může svého předsedu zavázat k tomu, jakým směrem má vést politiku strany. Tento kongres může ještě případně učinit nějaké změny, může předsedovi Topolánkovi doporučit třeba vyjednávání jiným směrem, jiným způsobem nebo s jinými partnery."

ODS nabídla velký ústupek ze svých dosavadních pozic - vzdala se předčasných voleb v příštím roce. Co na oplátku nabízí sociální demokraté? "ČSSD už v minulých dnech prezentovala, že se rozhodla ustoupit a že už nebude trvat na tom že by Jiří Paroubek měl dostat pokus na sestavení vlády. On sám říká, že je ochoten vzít funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Je to samozřejmě docela zajímavá situace, když někdo dělá ústupek tak, že je ochoten vzít křeslo předsedy Poslanecké sněmovny. Nicméně vzhledem k tomu, že Jiří Paroubek dosud vystupoval takovým způsobem, že se netajil tím, že se chce vrátit do funkce předsedy vlády a že chce vrátit sociální demokracii k vládě, tak v tomto ohledu je to nutno považovat za poměrně velký ústupek ze strany ČSSD."