Odvody z příjmů o trochu klesnou

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zaměstnanci i podnikatelé si už zanedlouho finančně polepší a budou platit nižší odvody ze svých příjmů. Jenže trochu jiným způsobem, než předpokládaly dosud platné zákony. A jinak vítaná změna se opozici příliš nelíbí právě kvůli tomu, která část veřejných financí bude teď chudší.

Se začátkem letošního roku vypukla nová daňová éra, která se mimo jiné projevila zavedením rovné daně z příjmu, nově vypočítávané z takzvané superhrubé mzdy, zahrnující kromě platu i zaměstnavatelem hrazenou část sociálního a zdravotního pojištění. Z tohoto základu daně letos lidé platili 15procentní daň, která podle platného zákona měla příští rok klesnout na 12,5 procenta. Sněmovna však minulý týden přijala změnu, která zachovává daň na 15 procentech a místo toho o 1,5 procenta snižuje odvody na sociálním pojištění.

Podle zastánců nové úpravy si polepší všichni, tedy i ti, kteří kvůli odpočtům z nízkého příjmu dosud přímé daně neplatí. To je spravedlivé pro všechny, tvrdí i ekonom Tomáš Sedláček.

"Každý si polepší, byť o maličko. Zase je to pro všechny, to za prvé. A za druhé je to podle mého soudu mnohem lepší řešení než to, které viselo ve vzduchu. Daň ve výši 12,5 procenta mi přijde nešikovná a za druhé by tam byly další komplikace, snižování odpočtů, bylo by to účetně složitější. Tady to je čistší, jednodušší, každému pochopitelné a hlavně spravedlivější."

Sociální demokracie si myslí pravý opak a návrh odmítla jako nesolidární. Souvisí to ale se zásadním odporem k principu rovné daně, jak vyplývá ze slov senátora a odborového předáka Milana Štěcha. "Člověk, který má příjem kolem 10-15 tisíc korun, tak ušetří měsíčně několik desítek korun. To znamená, že to neřeší jeho problémy. Ale lidé, kteří vydělávají 50-70 tisíc, tak v čistém dostanou příjem, který bude větší asi o 1200 korun. Takže mně takový návrh v současné době velice vadí, protože je to pokračování těch kroků, které byly v reformě veřejných rozpočtů před rokem a půl prosazeny."

Petr Nečas
A ještě jedna výtka zazněla z řad sociální demokracie – sníží se tak totiž příjmy fondů, určených na boj se zaměstnaností, tvrdí senátorka ČSSD Božena Sekaninová. "Na první pohled to vypadá dobře ale problém je v tom, že stát bude mít méně peněz na politiku zaměstnanosti. V době, kdy nezaměstnanost bude stoupat, se nám to zdá dost krátkozraké. Pro nás je přijatelnější snížení daně z přidané hodnoty z 9 až na těch 6 procent. Protože tam se to týká potravin a spotřebního zboží a na tom vydělají všichni."

Úvahy ČSSD o snížení daně z přidané hodnoty ale už koncem minulého týdne odmítl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas jako naivní a populistické. Podle něj by to na cenu potravin nemělo žádný vliv, pouze by to snížilo příjmy státního rozpočtu a zvýšilo marže obchodníků.

Kromě toho podle ministra financí Miroslava Kalouska stát garantuje své sociální výdaje zákonem a navíc prý zná recept, jak naplnit příslušné fondy. "Výdaje na politiku zaměstnanosti jsou schváleny v zákoně o státním rozpočtu. A vedle toho bych rád upozornil, že existuje sociální fond v Evropské unii. Ono se zapomíná na to, že máme na aktivní politiku zaměstnanosti, ale i na celou řadu jiných účelů, možnost čerpat velmi významné prostředky z Evropské unie."

Den po schválení nové úpravy – tedy v pátek - normu podepsal i prezident republiky. Platit začne ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů.