Ohlédnutí za Jaroslavou Moserovou

Jaroslava Moserová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Minulý týden zemřela ve věku 76 let bývalá senátorka, lékařka, spisovatelka a překladatelka Jaroslava Moserová. Před třemi lety kandidovala na prezidentskou funkci. Z vysoké politiky odešla před více než rokem. Osobnost Jaroslavy Moserové ve svém příspěvku připomíná Martina Lustigová.

Jaroslava Moserová, foto: ČTK
Jaroslava Moserová byla ženou mnoha talentů. Byla specialistkou na popáleniny - v této roli byla také svědkem posledních chvil Jana Palacha. "Měla ještě starou dobrou školu vychování. Byla to noblesní dáma, která se uměla chovat. A přitom byla temperamentní, plná energie. Byla mimořádně pozitivní osobou," vzpomíná v rozhovoru pro Radio Praha místopředseda Senátu Petr Pithart.

Životní láskou Jaroslavy Moserové se stala literatura. Známá byla především jako dvorní překladatelka knih Dicka Francise. Do češtiny převedla všech jeho 41 románů z dostihového prostředí. Vedle překládání se věnovala i vlastní literární tvorbě pro děti i dospělé. "Měla mnoho talentů a šlo o to, aby je rozvíjela. Byla mimořádně nadaná, múzická osoba, řekl bych. Skvěle hrála na klavír. Ovládala jazyk, a to nejen český, ale mluvila také perfektně anglicky."

Jméno Jaroslavy Moserové se v médiích nejčastěji objevovalo v souvislosti s její politickou dráhou. Do politiky vstoupila v listopadu 1989, kdy se stala poslankyní a členkou předsednictva České národní rady. V letech 1991-1993 byla velvyslankyní v Austrálii a na Novém Zélandu. "Tato epizoda australská, novozélandská byla velmi významná. Ona byla jedna z mála, kteří téma exilu, emigrace a domova tematizovali uměleckou formou. Ona přece napsala hru, která se týkala všech těch mimořádně složitých a citlivých problémů, které jsou s exilem, s emigrací spojeny, a měla s tím, pokud vím, velký úspěch ve světě i doma," doplňuje Petr Pithart.

V roce 1996 byla zvolena senátorkou - v horní komoře parlamentu pracovala osm let. V Senátu se stavěla za dodržování lidských práv, výrazně se angažovala i v krajanské problematice. Vedle práce v horní komoře parlamentu byla také předsedkyní Generální konference UNESCO. "Myslím si, že až to jednou bude někdo sledovat, tak teprve potom se ocení, co všechno dokázala z hlediska UNESCO prosadit. Kolik měst bylo zařazeno do památkové sféry a také pod ochranu UNESCO," připomíná socioložka Jiřina Šiklová.

V roce 2003 Jaroslava Moserová naposledy výrazněji vstoupila do české politiky - kandidovala na prezidentskou funkci, ale neuspěla. "Já to brala smrtelně vážně a samozřejmě jsem kandidovala s tím, že jsem se domnívala, že by bylo dobře, kdybych byla zvolena, ale že ta šance je jaksi pochybná."