Z krajanského tisku

Jaroslava Moserová
0:00
/
0:00

Měsíčník Český dialog ve svém dubnovém čísle přináší vzpomínku na senátorku Jaroslavu Moserovou, která zemřela 24. března. Šéfredaktorka Dialogu Eva Střížovská se v ní vrací k návštěvě Spillville v Iowě, kde během kongresu SVU hrála lékařka, spisovatelka, scénáristka a překladatelka Jaroslava Moserová v tamním kostela na varhany, na které před více než sto lety hrával i Antonín Dvořák.

Jaroslava Moserová
Měsíčník Český dialog ve svém dubnovém čísle přináší vzpomínku na senátorku Jaroslavu Moserovou, která zemřela 24. března. Šéfredaktorka Dialogu Eva Střížovská se v ní vrací k návštěvě Spillville v Iowě, kde během kongresu SVU hrála lékařka, spisovatelka, scénáristka a překladatelka Jaroslava Moserová v tamním kostela na varhany, na které před více než sto lety hrával i Antonín Dvořák. Český dialog připomíná i politickou kariéru Jaroslavy Moserové: na tu se vydala hned po listopadu 89 jako poslankyně České národní rady, později se stala čs. velvyslankyní v Austrálii a na Novém Zélandě, po osm let byla senátorkou a v roce 2003 i jedním z kandidátů na volbu nového českého prezidenta. Ve všech těchto funkcích se velmi úzce zajímala o problematiku českého exilu a zahraničních Čechů. Uplatnila se i na mezinárodním poli - byla předsedkyní Generální konference UNESCO.

Vídeňské Svobodné listy v článku Znovu (ne)otevření hraničních přechodů do České republiky od 1. dubna 2006 podávají výčet nových či znovu otevíraných hraničních přechodů mezi Českem a Rakouskem. Turisté, cyklisté a milovníci přírody budou moci nově přecházet hranici například v Nové Peci, Romavě, Košťálkově a dalších místech. Podle mezistátní dohody z r. 2002 mělo být k letošnímu 1. dubnu otevřeno celkem třináct nových přechodů. Realita je ale jiná. Parlamenty obou zemí tuto smlouvu totiž nestačily ratifikovat, takže se otevření nových přechodů zpozdí. Turisté je budou zřejmě moci využívat až během letních měsíců.

O Dnech české kultury v Nitře píše měsíčník Čechů, Moravanů a Slezanů na Slovensku Česká beseda. Jejich první ročník proběhne ve dnech 4. - 7. května a zúčastní se jich řada českých umělců, vystoupí tu hudební i divadelní soubory z České republiky, přednášku o Tomáši G. Masarykovi tu bude mít i historik Jaroslav Opat. Součástí programu bude i návštěva zámku v Topolčiankách, kde je umístěna Masarykova socha. O své činnosti však bude během Dnů české kultury informovat i Český spolek v Nitře. Kromě výstavy fotografií a dokumentů se připravuje i vystoupení dr. Žebráka o české kultuře na Slovensku v minulosti i v dnešní době.