České centrum v Bratislavě nabízí výstavy z českých krajů

r_2100x1400_radio_praha.png

České centrum v Bratislavě letos představuje zajímavé výstavy jednotlivých českých krajů. Květen patří kraji Středočeskému, který na Slovensko přivezl výstavu Tomáš Garrigue Masaryk ve fotografii. Původně vznikla pro českou ambasádu v Polsku a představuje průběh Masarykova života.

Jak uvedla ředitelka centra Jana Buriánová, právě jazyková podobnost je pro České centrum velikou výhodou.

"Já jsem za to moc ráda a spíše mě přijde smutné, že jsme taková popelka mezi centry, kterých je 24 v 21 zemích světa. My nemáme žádnou jazykovou bariéru a mohli bychom programů dělat dvacet krát více, protože zájem je z obou stran. Kraje nám vyšly vstříc a přivezly různé výstavy."

Volba na výstavu Tomáš Garrigue Masaryk ve fotografii padla proto, že doba, kterou zachycuje, patří ke společné minulosti obou zemí. Jak uvedl při slavnostní vernisáži ředitel Muzea TGM v Rakovníku František Povolný, expozice zachycuje všechny významné momenty, ale jsou tu i málo známé záběry. Masaryk měl například rád filmy a jedna z fotografií ho zachycuje s americkými herci. Při otevření výstavy mohli návštěvníci dokonce ochutnat i oblíbená Masarykova jídla. Například vánoční cukroví a švestkové knedlíky. Masaryk měl rád prostá jídla a jedl velice málo.

"Ale když byly švestkové knedlíky, tak si vždycky přidal. On je miloval a prosadil, že byly s mákem, zatímco Alice Masaryková je měla ráda s tvarohem. Nicméně muselo být po jeho, takže knedlíky byly s mákem."

Možná i střídmé jídlo přispělo k vynikající fyzické kondici. Masaryk například dlouho jezdil na koni, a byl lepší jezdec než jeho ochránci, kterým ujížděl. Na výstavě proto návštěvníci najdou i typické snímky s prezidentem na koni, záběry z cest po republice, ale i po světě. Mezi fotografiemi nechybí ani jeho kovové sparťanské lůžko, jsou tu snímky rodiny i Masarykových vnuků. Jak dodal ředitel Povolný, spekuluje se, že na tom, aby se jeho vnuci nevrátili z války, byl zájem jistých východních služeb.

"Jeden vnuk, když si podal žádost, aby byl za druhé světové války od anglické perutě převelen k české peruti, byl při přistávacím manévru snad špatně naveden. Zahynul v letadle. O druhém se říkalo, že se poranil při uklízení trosek. Ale loni byla v Londýně objevena pitevní zpráva, podle které zemřel na průstřel břicha."

Výstavu v Českém centru pak uzavírají fotografie z doby, kdy byl Masaryk postižen mrtvicí a rozhodl se abdikovat. Poslední pak zachycuje Masarykův pohřeb. Jsou tu i osobní prezidentovy věci - například slamák, který je poničený od toho, jak lidi zdravil.

Výstava TGM ve fotografii je jednou ze zhruba dvaceti akcí, které v květnu České centrum pořádá. A stejně tomu bude i v červnu - představí se tu filmy, koncerty, divadla i nové výstavy, jako třeba sklo a bižutérie z Jablonce nad Nisou či unikátní vodní cesta Baťův kanál. Ředitelka centra Jana Buriánová připomněla i jednu z úspěšných akcí loňského roku.

"To byla výstava komiksu, který vznikl v roce 1951 v Americe. My jsme jej nechali přeložit a udělali jsme výstavu na téma Milada Horáková. K tomu přináležela i filmová projekce, nesestříhaný sedmihodinový dokument z procesu s Miladou Horákovou. To bylo pro mě velmi silné téma."