Omezení peněz na politické kampaně bude platit možná na podzim

Foto: ČTK

Strany budou moci v rámci předvolebního boje utratit jen omezené množství peněz. To je jeden z bodů protikorupční strategie vlády, kterou představil premiér Petr Nečas. Limity na kampaně by mohly začít platit už od podzimních voleb a týkat by se měly i přímé volby prezidenta.

Petr Nečas (vlevo) a Karolína Peake, foto: ČTK
Politické strany o zastropování politických kampaní jednaly už loni, ale nedohodly se. Přijaly jen dílčí opatření. I letošní dohoda nebude jednoduchá, i když premiér ji vidí jako reálnou. Petr Nečas požaduje, aby omezení prostředků na kampaně nebylo možné lehce obejít. To se může stát podle něj vykázáním až 90 procentních slev na bilboardy nebo inzeráty.

"Musíme skutečně vychytat ty mouchy, kdy je možné to různými fintami a podvůdky obcházet. Jsem si docela jistý, že chceme-li mít efektivní a průhlednou přímou prezidentskou volbu, že už určitě musí být dohoda na prezidentské volbě."

Na zavedení limitů i při prezidentské volbě se shoduje koalice i s opozicí. Pokračuje předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

"Určitě bychom chtěli, aby se legislativa týkala už podzimních voleb. Nepochybně se budeme snažit, aby se to zpřísnění týkalo pravidel pro vedení prezidentské kampaně. Čím dříve tyto zákony a omezení budou schváleny, tím lépe. Co je také velmi důležité, aby se zakázalo financování politických kampaní firmami."

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Jeroným Tejc, foto: ČTK
Lídr sociálních demokratů také navrhl, aby politické strany v kampaních nevyužívaly mediální agentury, ale nakupovaly reklamu přímo od poskytovatelů inzerce. Bylo by to podle něj zcela zřetelné a transparentní. Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake chce nastavit - vedle finančních omezení politických kampaní - i další opatření. Podle ní by se mělo dojít třeba ke změnám v účetnictví.

"Jakékoli zastropování může fungovat pouze v případě, že zároveň máme transparentní účty pro financování kampaní a další a další opatření kontrolovatelná veřejností. Jinak to bude pouze číslo, které se politické strany budou snažit obcházet i třeba tou cestou slev na reklamy a na billboardy. my navrhujeme, aby sleva byla započítávána jako dar, a tak aby se v to účetnictví ukazovala."

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostové Petr Gazdík míní, že diskuse o stropech na prezidentskou kampaň nebude jednoduchá. Pokud podobný návrh neprojde ve vládě, chce jej strana prosadit pomocí pozměňovacích návrhů ve sněmovně. Jak už jsme slyšeli na začátku příspěvku, finanční omezení předvolebních kampaní jsou součástí protikorupčních opatření vlády. Opatření přinášejí podle odhadu premiéra Nečase veřejným rozpočtům úspory desítek miliard korun.

Petr Gazdík (vlevo) a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
"Orgány veřejné správy, to znamená stát, kraje, obce a jim podřízené organizační složky zadávají ročně veřejné zakázky v objemu 450 miliard korun. I drobná úspora v podobě dejme tomu dvou procent znamená téměř deset miliard korun. Dosahujeme reálných úspor, jak už jsem řekl, v částkách, které už řádově dosahují desítky miliard korun."

Díky nedávno schválenému zákonu o veřejných zakázkách je podle premiéra možné ušetřit až 15 miliard za rok. Vicepremiérka Karolína Peake k protikorupční strategii uvedla, že se budou zavádět i další zákony.

"V tuto chvíli máme například ať už v poslanecké sněmovně nebo v senátu šest předpisů, které čekají na schválení. Narůstat to bude opravdu velmi rychle."

Podle premiéra stát také uspoří také díky zrušení povinnosti ministerstva obrany využívat při nákupech prostředníky. Opozice ale protikorupční plány odsuzuje. Šéf poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc premiérova slova považuje za sebechválu.

"Myslím, že je jasné, že vláda v boji s korupcí selhala a nyní se snaží pod heslem "čím méně problém řeším, tím více o něm musím mluvit," namluvit veřejnosti přesný opak."