Poslanec Škárka opět tvrdí, že mu Věci veřejné platily za mlčení

Foto: ČTK

Krize vládní strany Věci veřejné pokračuje. Poslanec a do úterka večer ještě výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka nejdříve popřel a pak zopakoval svá obvinění, že ho vedení strany pravidelně uplácelo. A to za mlčení o tom, jak se financuje chod strany. Věci veřejné pak Škárku vyloučily ze strany i poslaneckého klubu.

Radek John  (uprostřed) čte prohlášení po jednání stranické rady a klubu,  které 5. dubna vyloučily poslance Jaroslava Škárku,  foto: ČTK
Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. Tahle věta z pohádky Pyšná princezna by nejlépe vystihovala celou kauzu. Poslanec Jaroslav Škárka při rozhovoru s redaktorkou časopisu Respekt řekl, že dostával peníze od vedení Věcí veřejných. Chtěl zachovat svoji anonymitu. Respektu se však záležitost zdála natolik závažná, že uvedl jeho jméno. Škárka, který byl v zahraničí, nejdříve vše popřel. Řekl, že to byla z jeho strany mystifikace, protože si všiml, že ho redaktorka tajně nahrává. Pak se vrátil k první verzi. A dokonce ještě přitvrdil. Obvinil neoficiálního šéfa Věcí veřejných a ministra dopravy Víta Bártu, že mu ve svém bytě minulý týden zaplatil za loajalitu 170 tisíc korun. Bárta mu měl údajně zaplatit, aby jej umlčel, když začaly vyplouvat na povrch informace o nejednotnosti poslaneckého klubu.

Vít Bárta,  foto: ČTK
Členové strany po Škárkovi požadovali vysvětlení celé kauzy, nemohli se mu ale dovolat. V úterý večer se sešla Rada Věcí veřejných a vyloučila ho ze strany i poslaneckého klubu. Po tříhodinovém jednání přečetl prohlášení předseda Věcí veřejných Radek John. Nikdo jiný se vyjadřovat nechtěl.

"Rada Věcí veřejných rozhodla o vyloučení Jaroslava Škárky ze strany Věci veřejné z důvodu porušení etického kodexu a poškozování strany. Zároveň poslanecký klub strany Věcí veřejných přijal usnesení o tom, že Jaroslav Škárka pozbývá členství v klubu."

Radek John,  foto: ČTK
Výroky Škárky se podle Johna začala zabývat policie. Poslanec ještě před svým vyloučením uvedl, že se chystá na všechny funkce i členství ve straně rezignovat. Dotkla se ho prý kritika jeho spolustraníků. Poslanecký mandát si ale chce ponechat. Důvody vysvětlil v České televizi.

"Myslím si, že jsem zastáncem vládní koalice. Možná mnohem více než samotný klub Věcí veřejných, takže budu určitě velmi rád a aktivně podporovat vládní koalici v připravovaných reformách. Klub Věcí veřejných, byť už nejsem jeho členem, mi není lhostejný a budu velmi rád,. když se klima v klubu zlepší natolik, aby to bylo ku prospěchu celého klubu."

Jaroslav Škárka,  foto: ČTK
Škárka v televizi řekl, že dostával mimo svůj poslanecký plat zhruba od října 55 tisíc korun a minulý týden údajně dostal od ministra Víta Bárty už vzpomínaných 170 tisíc. Poslanec Jaroslav Škárka navíc tvrdí, že z bezpečnostních důvodů příliš nepoužívá mobilní telefon a nevylučuje, že jej sleduje bezpečnostní agentura ABL, kterou donedávna vlastnil ministr Bárta. Jak prozradil v České televizi, podal proto trestní oznámení.

"Několikrát mě sledovala auta, dokonce i moje soukromé auto bylo podle všech indicií monitorováno. Vím, jakou značku jedno z těch vozů mělo. Uvedl jsem to i na policii, kde jsem podával trestní oznámení."

Do celé kauzy byla zatažena i ODS. Poslanec Babák začal tvrdit, že za Škárkovými výroky může být vliv plzeňského podnikatele a člena výkonné rady ODS Romana Jurečka, a snaha 'véčkařům' uškodit. Senátoři ODS vyzvali Babáka k omluvě a jeho slova považují za útok na koaličního partnera. Deník Právo v této souvislosti spekuluje o tom, zda nejde o pokus zbavit se ministra dopravy Vít Bárty za to, že odřízl vlivné podnikatele ODS od veřejných peněz.

O kauze se mělo mluvit na setkání koaličních lídrů. Tu však premiér Petr Nečas pro zdravotní indispozici zrušil. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka premiéra vyzval, aby věc okamžitě řešil a navrhl prezidentu Václavu Klausovi odvolat ministra Bártu z vlády. Už několikátý skandál nejmenší vládní strany neohrožuje jen politickou budoucnost Věcí veřejných. Případný rozkol by mohl ohrozit existenci celé vlády.