Opozici se opět nepodařilo sesadit vládu

Foto: ČTK

Další, v pořadí už čtvrtý neúspěšný pokus o sesazení, ustála ve středu vláda Mirka Topolánka. Opozici totiž se nepodařilo sehnat 101 počet hlasů, které k vyslovení nedůvěry kabinetu potřebovala.

Zástupci opoziční ČSSD, uprostřed Jiří Paroubek, foto: ČTK
"Vláda svými nespravedlivými reformami poškozuje naprostou většinu obyvatel České republiky. Vláda je nekompetentní a nepřipravená vyřešit blížící se ekonomickou krizi. Není schopna ochránit zájmy občanů ČR před jejími dopady,"
Miloš Melčák, foto: ČTK
to jsou podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka některé z důvodů, proč by měla padnout současná vláda. Premiér Mirek Topolánek naopak před hlasováním např. uvedl, že vláda uchránila zemi před tvrdším dopadem finanční krize, protože stabilizovala veřejné rozpočty a nastavila pevné hranice pro rostoucí výdaje státu. A má také jako jediná vůli k reformám i za cenu ztráty vlastní popularity.

Pro nedůvěru vládě se poté při hlasování vyjádřilo 96 socialistů a komunistů, proti nedůvěře 97 poslanců. Část vládních poslanců tentokrát kabinet přímo nepodpořila. Hlasování se zdrželi Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec z ODS. Olga Zubová s Věrou Jakubkovou ze Strany zelených se hlasování nezúčastnily vůbec. Koalici naopak podpořili bývalí poslanci sociální demokracie Miloš Melčák a Petr Wolf. Premiér Mirek Topolánek po hlasování řekl:

"V minulém funkčním období jsme měli tři vlády a tři premiéry, tato vláda přestála čtvrté hlasování o nedůvěře a bude pokračovat. Já jsem rád, že dostáváme čas na práci a na dokončení programových cílů, které jsme si dali v programovém prohlášení."

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se na výsledku hlasování ukázalo, že vláda nemá dostatečnou podporu ani mezi vlastními poslanci a měla by z toho proto podle něj vyvodit jasné kroky.

"Vláda nemá 101 aktivních hlasů, takže my vyzýváme vládu Mirka Topolánka, aby v nejkratším možném termínů uskutečnila sama hlasování o důvěře vládě, aby ověřila, že těch 101 mandátů má."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Premiér Topolánek připomněl, že hlasování znamená pro jeho kabinet "velmi silnou reflexi" toho, co dosud podnikl a co dál bude dělat.

"Pro nás pro všechny tři to znamená v nejbližších týdnech poměrně zásadní diskusi o tom, co chceme do konce funkčního období stihnout, kde jsme udělali chybu, kde jsme špatně komunikovali směrem k veřejnosti. Říkám za všechny tři, že jsme na tu diskusi připraveni a že tu reflexi a hlasování bereme velmi vážně a seriózně a chceme představit takové dokončení projektu, které bude nejen v kontextu programového prohlášení, ale které bude i realizovatelné a přijatelné pro veřejnost."

Premiér také nabídl opozici spolupráci, a to nejen na běžných tématech, ale především na blížícím se českém předsednictví EU.