Ornitologové objevili největší kolonii vlaštovek v Česku

Foto: ČTK

V Česku ubývá vlaštovek. Ornitologové jejich počty odhadují na 300 až 400 tisíc párů. Vlaštovky vymírají v souvislosti s modernizací venkova. Ornitologové však objevili unikátní kolonií v pražských Bohnicích. Za vysokým počtem hnízdících párů vlaštovek stojí tradiční způsob chovu koní na zdejší farmě.

Foto: ČTK
Na farmě v areálu léčebny v pražských Bohnicích chovají ve sto let starých stájích 40 koní. Ve stájích se doslova zastavil čas a to vlaštovkám vyhovuje. Jsou považovány za posly jara, ale v hlavním městě jich je málo. O to víc potěšilo ornitology, že v Bohnicích našli největší kolonii vlaštovek v Česku.

"Tady na hipoterapeutické farmě je okolo 35 párů vlaštovek, což představuje třetinu celkové pražské populace,"

uvedla Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. A proč jsou tu vlaštovky spokojené?

Foto: ČTK
"Vlaštovkám se tady líbí hlavně proto, že tady probíhá chov koní tak trošku postaru. Nikdo tady vlaštovky nevyhání, mají tady dostatek prostoru i koně jsou chováni tak, že je tady hnůj, kde se drží mouchy. Vlaštovky tak mají co jíst a hlavně je tady úžasný klid, který mají rádi jak pacienti léčebny, tak lidé, kteří sem chodí kvůli tomu klidu na procházky a hlavně taky vlaštovky. Všem to tady vyhovuje."

I když jste ještě v hlavním městě, zdejší zástavba má venkovský charakter. V dalších lokalitách v Praze moc vlaštovek nenajdete. Hnízdí tu maximálně 80 až 100 párů, uvedla ornitoložka Lucie Hošková.

Foto: ČTK
"V Praze se objevují jen na perifériích, tam, kde je chov koní, ale v mnohem menší míře. Třeba v Hostivaři nebo v Troji, ale zdaleka tam není takto velké hnízdiště. Nicméně v Praze máme jednu raritu, protože malinká kolonie vlaštovek je v Praze na Malé Straně. To je vlastně jediné místo v centru Prahy, kde jsou. Jinak vlaštovky najdeme spíš na venkově. Ale po celé republice dochází k jejich úbytku, protože mizí tradiční živočišné chovy. Hnůj se někam zavře, odváží se pryč. Vlaštovky nemají ani kde hnízdit, ani co žrát."

Vlaštovky si své hnízdo staví nejraději uvnitř chlévů, stodolí, ale i na chodbách a průjezdech domů. V Česku jich však ubývá.

Foto: ČTK
"Máme asi půl milionovou populaci. Nicméně k tomu poklesu dochází a je dáván do souvislosti s poklesem živočišné výroby."

Drobné vlaštovky vytlačuje nejen mizející způsob chovu hospodářských zvířat, ale musí čelit i nástrahám při cestě na zimoviště. V některých oblastech Afriky slouží jako potrava. Představují tu jediný zdroj bílkovin a ročně tu podle ornitologů uloví 500 až 600 tisíc ptáků. Vlaštovky podle pověry nosí štěstí a staří Slované je považovali za posmrtné zosobnění lidské duše.