Oslavy osvobození Plzně nabídnou zřejmě největší ukázku historické bitvy

Foto: www.slavnostisvobody.cz

Oslavy osvobození Plzně nabídnou zřejmě největší ukázku historické bitvy amerických a německých vojáků na konci druhé světové války. Kromě toho tu najdou návštěvníci i program s koncerty, burzu s militáriemi, přehlídky historických vojenských kempů.

Tradičně velkou pozornost si zaslouží přes dvě desítky amerických a belgických veteránů, kteří Plzeň v květnu 1945 osvobozovali. Se svojí technikou se představí i současná armáda. Lidé budou moci promluvit s veterány a vojáky nasazenými například v Afgánistánu nebo v misích v Kosovu.

Jedním z vrcholů však bude právě bitva Pekelný kotel s masivními pyrotechnickými efekty. Odehraje se 1. května a sejdou se tu nadšenci, kteří napodobují naprosto přesně život a chování tehdejší americké nebo německé armády. Jsou to lidé, kteří jsou oblečení a hovoří jako doboví vojáci a jezdí v té samé technice. Jak bude vše vypadat, přiblížil Michal Kindl z klubu 2. pěší divize.

"Dojde tam k bitvě obrněných jednotek. Jde o ukázku, která se skládá ze tří částí. První je americká kolona, která je napadena skrytou německou baterií, v druhé části dojde k průzkumu bojem, kdy se Američani pokusí baterii odhalit a ve třetí fázi dojde k likvidaci té baterie."

Je to bitva, která má nějaké historické pozadí nebo je to fiktivní ukázka?

"Na rozdíl od loňského roku je tato bitva fiktivní. To znamená, že se takováto konkrétní bitva nikdy nestala, ale veškeré tam ukázané věci se opravdu děly."

Jak je velké prostranství, na kterém se bitva odehraje? Kolik lidí se tam vejde?

"Můj odhad je, že by se na most 8 až 10 tisíc diváků vešlo. Lidé budou ve třech úrovních a my budeme na otevřeném prostranství pod ním."

Kolik lidí se bitvy zúčastní a jak se vám podařilo sehnat veškerou obrněnou techniku?

Z loňských oslav,  zdroj: www.plzen.eu
"Této bitvy by se mělo zúčastnit zhruba 150 lidí a 10 až 15 těžkých obrněných vozidel. Je to klub 2. obrněná divize Evropa, který je mezinárodní. Zastřešuje lidi od Anglie přes Francii, Belgii, Lucembursko a dnes i Česko. Je to to nejlepší, co ve světě je plus jejich technika."

Tito lidé hráli rovněž ve filmech.

"Ano, tito lidé se pravidelně zúčastňují natáčení amerických velkofilmů. Pro režiséry filmů jako Zachraňte vojína Ryana a podobně jsou od skutečných vojáků technicky nerozpoznatelní,"

představil chystanou bitvu Michal Kindl z klubu 2. pěší divize. Za ústavní činitele promluví prezident Václav Klaus a ani letos nebudou oslavy ochuzené o oblíbený konvoj s více než 200 historickými vojenskými auty. V improvizované scéně připomene pěší jednotka vstup amerických vojáků do Plzně ráno 6. května 1945. V čele konvoje pojedou ve starých džípech i veteráni. Oslavy 65. výročí letos vyjdou na zhruba 3,5 milionu korun, což je zhruba dvojnásobek loňské sumy. Netradičně je pak završí dobový program, který do ulic Plzně přivede například Marilyn Monroe nebo černošskou kapelu.