Ostravská banda se hlásí o slovo

Foto: www.ocnmh.cz
0:00
/
0:00

Mezinárodní orchestr Ostravská banda, který se věnuje interpretaci takzvané nové hudby, ukončí své první koncertní turné v Paříži. Orchestr je složen ze zahraničních umělců, vznikl v loňském roce a schází se pouze příležitostně. V jeho čele stojí dirigent, skladatel a flétnista Petr Kotík.

Edgar Varése, John Cage, Iannis Xenakis, to jsou některá jména spojená s tzv. novou hudbou. Orchestr, jehož repertoár obsahuje jejich stěžejní díla, vznikl loni v srpnu v Ostravě jako rezidenční orchestr hudebního bienále Ostravské dny nové hudby. Hlavními dirigenty Ostravské bandy jsou Zsolt Nagy a Petr Kotík, který říká:

"Ostravská banda má opravdu špičkové hráče. A se špičkovými hráči můžete dělat určité věci, které nemůžete dělat s průměrnými. A já radši pracuju se špičkovýáými hráči, i když mám třeba problém, že přijdou o dva dny později, než s průměrnými hráči, kteří sice sedí na každé zkoušce, ale víte, že mají těžké limity, kam až se můžou dopracovat."

Turné ostravského orchestru se v úterý uzavře vystoupením Paříži. Na cestách ho doprovází Renata Spisarová z Ostravského centra nové hudby:

"Turné začalo někdy už 22. října, protože toho dne se sjeli členové Ostravské bandy z celého světa do Ostravy, a začalo se zkoušet. Hned na to dva a půl dne jsme byli nuceni mít koncert v Polsku kvůli prázdninám. Banda podala výborný výkon, přestože tedy zkoušela pouze dva a půl dne, i když deset hodin denně. No a potom jsme pokračovali koncertem v Ostravě 31. října, pak jsme jeli do Bratislavy 3. listopadu a skončíme 7. v Paříži. Ráno 8. se všichni doslova rozletí do svých domovů."

Které autory máte na programu koncertů během turné?

"Záměr Petra Kotíka byl vybrat vždy mladého autora ze země, kam Ostravská banda zavítá. Z toho původního záměru se podařilo realizovat dvě premiéry, které byly napsány pouze pro Ostravskou bandu, a to premiéra od Lubice Salomon-Čekovské, to je mladá úspěšná slovenská skladatelka, a od Michala Pawelka z Polska. Českou stranu zastupuje Martin Smolka a tu francouzskou už velice známý skladatel Tristan Murail, který učí momentálně na Columbijské universitě. K nim jsme přidali dva slavné autory 20. století Iannise Xenakise a Johna Cage."

Předpokládáte nějaké dlaší výstupy tady z toho turné? Může mít nějaký dopad pro další účinkování Ostravské bandy?

"Myslím, že určitě ano, protože kam zatím ostravská banda přijela, tam bylo velmi nadšené publikum a výborné ohlasy, recenze. Ta další spolupráce je v rámci pražských premiér s Českou filharmonií, kdy Ostravská banda poprvé vystoupí v Rudolfinu v samostatné skladbě, další koncert je naplánován do Carnegie Hall na 21. května, ale tam bude pouze část Ostravské bandy, provede koncert v rámci velkého koncertu S.E.M. Ensemble. Takže Ostravská banda bude mít svůj debut také do New Yorku,"

telefonuje z Paříže před závěrečným koncertem Ostravské bandy Renata Spisarová z Ostravského centra nové hudby.