Ozvěny akce v hotelu Savoy

0:00
/
0:00

Inspekce ministra vnitra a civilní rozvědky šetří únik videozáznamu z lednové schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a bývalého poradce Miloše Zemana Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. Spekuluje se o tom, že mohlo jít o pokus o získání hlasů sociálnědemokratických zákonodárců pro volbu Václava Klause. Záběry z této schůzky sehrály roli při víkendové volbě hlavy státu. Rozhodly mimo jiné o tom, že se Strana zelených přiklonila k veřejné volbě prezidenta.

Jiří Weigl, foto: ČTK
Český rozhlas zjistil, že videozáznam vyzvedl 24. ledna v hotelu Savoy policista z jednotky, která se specializuje na sledování osob. Požádal ho o to pracovník civilní rozvědky. Čtyři dny před volbou prezidenta zveřejnil část záznamu server Aktuálně.cz. O celé záležitosti byl už minulý týden informován premiér Mirek Topolánek:

"Ukazuje se, že to DVD se záznamem schůzky v hotelu Savoy získal příslušník Útvaru zvláštních činností Policie České republiky. Ten jednal na základě žádosti vysokého důstojníka Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je služba, která podléhá ministru vnitra. Policista ani příslušník toho úřadu k tomu neměli žádný zákonný důvod. To, jestli o té věci věděli nadřízení, je věcí dalšího šetření."

Za únikem nahrávky do médií stojí podle premiéra Topolánka bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a někdejší mluvčí bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce Petr Dimun. Oba se tomuto nařčení brání. Karel Randák takto:

"Premiér by měl předložit nějaké důkazy, že za tím stojím já. Na druhou stranu mě vůbec nepřekvapuje, že to pan premiér říká, protože pan premiér už mě osočil z tolika věcí, že si nemyslím, že to je ta nejhorší věc, ze které jsem nařčen."

Petr Dimun, který nyní spolupracuje s ČSSD, dodává svůj názor na tuto kauzu:

Mirek Topolánek
"Považuji vyjádření pana premiéra za naprosto absurdní, nezakládající se na pravdě. Nepopírám, že se s panem Randákem znám, koneckonců je to velmi uznávaný odborník ve své oblasti, nicméně nikdy jsme neřešili tu záležitost, která byla jmenována, to znamená nějaké nahrávky z hotelu Savoy. To je pod moji úroveň i pod úroveň pana Randáka. Je o to horší, že takováto obvinění padají z úst pana premiéra. Já se domnívám, že to je celé hra představitelů ODS související s prezidentskou volbou, snaha vrhnout špinavé světlo na ČSSD a snažit se vytvořit jakousi pseudorealitu, něco podobného jako Kubiceho zpráva. Není náhodou, že stejní aktéři se kolem této kauzy pohybují."

Premiér Mirek Topolánek považuje případ za vážný a má na něj zcela odlišný pohled:

"Podle informací, které mám k dispozici, došlo k opakovanému selhání příslušníků Úřadu pro zahraniční styky a informace. Toto selhání hodnotím jako systémové. Míním bránit ministra vnitra Langera, protože to selhání je založeno samozřejmě již minulými ministry tohoto resortu. Připomínám, že poslanec ČSSD František Bublan byl nejenom ministrem vnitra, ale také ředitelem této služby."

Podle Františka Bublana je ale účelové svádět únik záběrů na systémové selhání policie a rozvědky. Úřad pro zahraniční styky a informace podle něj nepracuje na území Česka a není systémově na tuto činnost nastaven. Pokud zpravodajské služby či policie udělaly chybu, je to podle něj odpovědnost ministra vnitra Ivana Langera, který v nich provedl personální čistky. Bezpečnostní informační služba, která má o předání videozáznamu detailní informace, je nesmí ze zákona zveřejňovat.