Kolik politiků a lobbyistů se vejde do jednoho letoviska?

hn090731_jachty.jpg

Slovo paparazzo, které označuje fotografa ve službách bulvárních médií, pochází z kteréhosi italského dialektu. Své o tom ví předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek, který nedávno vysvětloval, zda nahá postava vyfocená v sardinské vile italského premiéra Berlusconiho skutečně patří jemu, nebo jde o fotomontáž. Nyní česká média plní fotky z Topolánkovy dovolené v italském letovisku Monte Argentario. Tentokrát v tom ale šéf ODS není sám.

„Jen pár dní po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který energetickému gigantu vynese desítky miliard korun, trávili dovolenou ve známém letovisku Monte Argentario politici Topolánek, Urban a Řebíček a lobbyisté napojení na ČEZ,“ napsal v úterý deník Mladá fronta Dnes a zaznamenal, že spoluautor předlohy, exministr průmyslu Milan Urban z ČSSD, trávil část dovolené na jachtě ve společnosti Vladimíra Johanese, který je důležitým lobbyistou energetického gigantu směrem k politikům.

V přístavu tou dobou kotvily i další jachty se zajímavými pasažéry: jedna s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, jeho rodinou a přítelem, lobbyistou Markem Dalíkem. A druhá s exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Deník vše dokládá fotografiemi bulvárních novin AHA!

Čeští politici i další zúčastněni v této kauze označují vše jen za náhodu danou oblíbeností letoviska a zdůrazňují, že ne každý s každým z jmenovaných se tam potkal. Nicméně někteří politikové tam s některými byznysmeny a lobbyisty trávili čas společně a neoficiálně se setkávají i jinde. Podle politologa Jana Bureše je to velký etický problém:

Karel Randák
"Poškozují obecně důvěryhodnost české politiky. Protože co si z toho má občan odnést jiného, než to, že prostě všichni dohromady 'pečou' spolu s řediteli velkých podniků, domlouvají si zakázky někde na dovolených, nechají si platit dovolené a tak dál a tak dál. A to všechno přispívá jenom k tomu, že ten politický systém je prostě znedůvěryhodňován u občanů,"řekl Bureš v České televizi.

Kauza má ale ještě jiný důležitý rozměr. A tím je bezpochyby jak nákladné, tak velice dobře informované sledování politiků. Mladá fronta Dnes přiznala, že snímky dostala od někdejšího šéfa rozvědky Karla Randáka. Ten odmítá prozradit, jak se k fotografiím dostal:

"Nemíním svoje zdroje prozrazovat. Nicméně měl jsem tu možnost se k těm snímkům dostat a protože ty snímky mi připadaly natolik zajímavé a natolik průkazné, jsem se rozhodl, že by stálo za to, aby s nimi byla veřejnost seznámena."

Podle politologa Jana Bureše ale Randákovo angažmá není o nic méně problematické, než chování politiků: "Já si třeba nedovedu představit, že by bývalý šéf CIA se choval takto, že prostě bude někde shromažďovat nějaké fotografie a potom je předávat médiím. To je naprosto skandální chování."

A Mladá fronta Dnes tak v pátek otevřela další téma: jak by měl stát naložit s "vysloužilými špiony"?