Vláda schválila prodej sedmi procent akcií společnosti ČEZ

La Empresa Eléctrica Checa (Foto: CTK)

Vláda v pondělí rozhodla o prodeji sedmi procent akcií společnosti ČEZ. Prodej se uskuteční přes kapitálový trh. Při současné ceně akcií by stát získal kolem 36 miliard korun, vláda počítá s tím, že výnos z prodeje bude nejméně 31 miliard korun. Vláda chce získané prostředky využít na schválené opravy a stavby silnic, na které v současném rozpočtu nejsou peníze. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Hlavní sídlo společnosti ČEZ, foto: ČTK
"Mohu říct, že diskuse byla velmi zajímavá a nakonec nebyl žádný hlas proti, což jsem pokládal ze velmi důležité, nejen proto, že to je jedna ze dvou možností, jak naplnit letošní rozpočet a fond dopravní infrastruktury, ale že to posiluje naše koaliční vládnutí," uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

Debata o prodeji části akcií trvala několik hodin. Nikdo nehlasoval proti prodeji, ale ministři za Stranu zelených se nakonec hlasování zdrželi. Zeleným se nelíbila uspěchanost prodeje a chtěli rozhodnutí ještě odložit. Obávali se toho, že stát ztratí ve společnosti svůj vliv a ČEZ svou hodnotu pro případnou další privatizaci. "Prodávat dvoutřetinový balík má samozřejmě větší hodnotu, než když ten balík je o 6-7 procent nižší. Pak jsme potřebovali mít jistotu, že dříve, než se stát vlastně zbaví tohoto práva, bude mít ošetřen text stanov tak, abychom měli jistotu, že to znění stanov státu vyhovuje,"řekl předseda Strany zelených Martin Bursík.

Prodejem části akcií stát přijde ve společnosti ČEZ o kvalifikovanou většinu. Podle ministra financí Miroslava Kalouska z KDU-ČSL je ale jen teoretická možnost, že by tím přišel i o kontrolu podniku. Stát drží 67,6 procent akcií a zbytek drží 120 tisíc drobných akcionářů: "Představa, že se shromáždí na valné hromadě 120 tisíc akcionářů, kteří budou hlasovat ve shodě proti vůli státu, je představa mimo jakoukoliv realitu. A my se nijak neobáváme, že bychom ztratili svoji kvalifikovanou většinu touto operací."

S prodejem akcií společnosti ČEZ nesouhlasí opozice. Opoziční politici se obávají právě toho, že stát přijde o kontrolní funkce v podniku. Privatizační rozhodnutí jsou ale v kompetenci vlády a Poslanecká sněmovna o nich nehlasuje. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu doporučil místo privatizace energetické společnosti ušetřit na běžných výdajích státu - na kterých ale neupřesnil. Prodávat akcie společnosti ČEZ je podle něj nerozumné: "Privatizace ČEZu není šťastná už i z důvodu toho, že energetická bezpečnost naší země je významná záležitost a navíc se bude projednávat energetická politika i na úrovni Evropské unie. Za této situace, kdy hodnota ČEZu může ještě stoupat, spěchat s prodejem je podle mě absurdní."

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana z ODS ale prodej nebude mít dopad na energetickou bezpečnost: "Je evidentní, že o akcie ČEZu na trhu je mezi investory, ať už malými nebo velkými, enormní zájem, a nelze v žádném případě předpokládat v praktické rovině, že by oněch 7 procent mohl odkoupit jeden jediný investor."

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je možné získat peníze na již schválené stavby navýšením deficitu státního rozpočtu. ČSSD by podle něj toto navýšení ve sněmovně podpořila.

Prodej části akcií společnosti ČEZ souvisí se snahou vlády získat peníze, které sněmovna nezapočítala do rozpočtu při jeho schvalování. Pro letošní rok sněmovna odsouhlasila rozpočet se schodkem 91,3 miliardy korun, který ale nezahrnuje peníze pro fond dopravy. Prostředky by měla přinést právě privatizace některého státního podniku.