Padající Perseidy

V noci z neděle na pondělí byly na obloze severní polokoule nejlépe viditelné Perseidy, zářivé meteory, které připomínají padající hvězdy a každý rok v srpnu prolétají zemskou atmosférou. Více o nich zjišťovala Milena Štráfeldová.

Meteory byly nazvány podle souhvězdí Persea, ze kterého jakoby vylétají, a jsou to zrnka meziplanetární hmoty o velikosti asi jednoho milimetru. Ta při styku s naší atmosférou shoří a my můžeme na obloze pozorovat ionizovanou stopu jejich průletu.

"Je to vlastně poslední okamžik zániku malých kosmických tělísek."

... uvedl k Perseidám astronom Jaroslav Soumar z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. Meteorický roj Perseid podle něj patří mezi ty známější meteorické roje a způsobila jej rozpadlá kometa Swift-Tuttle, objevená v roce 1862. O době jejich viditelnosti na naší obloze Jaroslav Soumar řekl:

"Vlastní roj Perseid má aktivitu od 19. července do 26. srpna a maximum je kolem 12. srpna. Znamená to, že tak zhruba týden před a týden po tomto maximu je velmi zvýšená frekvence tohoto meteorického zdroje."

Za příznivého počasí je v tomto období možno na noční obloze vidět "padající hvězdu" takřka každou minutu. Perseidy je lépe pozorovat pouhým okem, protože dalekohled zmenšuje zorné pole. Jsou viditelné všude tam, kde v noci není přezářená obloha a kde žádný světelný zdroj neruší pozorování, tedy ve volné přírodě a mimo velké městské aglomerace. Pražská petřínská hvězdárna proto ani nepřipravila žádné speciální pozorování tohoto roje meteorů, jako tomu bylo například při zatmění Měsíce. Astronomové z této hvězdárny jsou však 24 hodin denně připraveni telefonicky poradit všem zájemcům, jak meteory nejlépe sledovat.