Panorama I: Bude se jednou vztahovat Kjótský protokol i na dobytek?
Krávy přezimující na pastvinách zhoršují skleníkový efekt. Tuto zajímavou zprávu vydala nedávno ČTK. Mimo jiné se ve zprávě uvádí, že zvířata nejen produkují značné množství plynů při přežvykování, ale zatěžují světové klima i nepřímo skrze mikroorganismy ve svém trusu. Ty totiž také produkují tzv. skleníkové plyny. ČTK uvádí, že na to přišli jihočeští odborníci z Akademie věd České republiky, kteří spolu s bavorskými kolegy zkoumali vliv exkrementů přežvýkavců z podhorských luk na půdu.
Cílem výzkumu vědců z Ústavu půdní biologie je zjistit mechanismy, kterými lze ovlivnit tvorbu skleníkových plynů mikroorganismy žijícími v půdě, včetně mikroorganismů, které se do půdy dostávají v souvislosti s chovem dobytka.
„Rozvíjíme výzkum toho, jak dobytek, který se pase na pastvinách, ovlivňuje půdní mikrobiální společenstvo. A náš výzkum se zaměřuje na to, jak snížit produkci skleníkových plynů mikroorganismy, které se do půdy dostávají v souvislosti s chovem dobytka.“
Problematikou tvorby skleníkových plynů, tedy hlavně oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu, se jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky spolu s kolegy a studenty Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity zabývají už řadu let. Nejde tedy jen o projekt zmiňovaný ČTK. Vědecká práce se samozřejmě neobejde bez publikování výsledků. A zároveň jsou pro vědeckou práci nesmírně důležité prestižní ohlasy na tyto výsledky. A takové ohlasy vědci z Českých Budějovic mají.„Výsledky práce pravidelně publikujeme ve vědeckých časopisech, tak při mezinárodních setkáních a konferencích. Naše práce má ohlas například v tom smyslu, že se nám daří nacházet zájemce o spolupráci. V minulém roce mě oslovilo několik vědců z různých zemí, například ze známého pracoviště v Dijonu ve Francii nebo z pracoviště ve španělské Murcii. Všichni mají zájem spolupracovat s námi na řešení této problematiky, která je samozřejmě obecná, celosvětová.“Říká profesor Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd České republiky a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.