Panorama II: Archeologové mají novou „bibli“

Foto: ČTK

V polovině února vydala Akademie věd nové osmisvazkové dílo Archeologie pravěkých Čech. Dílo navazuje na syntézu o pravěkých dějinách Čech, která vznikla před třiceti lety.

Foto: ČTK
Jde o zatím nejrozsáhlejší shrnutí vývoje archeologického bádání v Čechách. Podíleli se na tom odborníci z 15 vědeckých institucí. Podle ředitele Archeologického ústavu Akademie věd docenta Luboše Jiráně je dílo určeno nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Luboš Jiráň si ale oddechl, že už to mají za sebou.

„Upřímně řečeno, už bych nikdy znovu neopakoval vstoupit do takového projektu, protože to byla někdy složitá práce. Tam byl i problém v tom, že my jsme vlastně začali tu syntézu zpracovávat a naše budova prošla povodní v roce 2002, takže jsme museli práce na dost dlouhý čas téměř přerušit. Pocity jsou tedy smíšené. Teď samozřejmě doufáme, že ty svazky budou příznivě přijaty. Jsem rád, že už je práce za námi, že už si jednotlivé svazky můžeme potěžkat v rukou .Na druhou stranu, když si vzpomenu, co to bylo práce, znovu říkám: nezávidím nikomu, kdo bude podobnou věc organizovat v budoucnosti. Doufám ale, že tomu tak bude.“

V prvním svazku se hovoří o různých archeologických teoriích. Druhý se věnuje paleolitu a mezolitu v Čechách. Třetí díl začíná neolitem a od něj už se odvíjí vlastní zemědělský pravěk. Nezapomíná se samozřejmě ani na evropský kontext.