Panorama II: Merklová byla vždy pozoruhodná badatelka, říká profesor Zahradník

Angela Merkel, foto: ČTK

Angela Merkelová přijela 26. ledna do Prahy ve funkci německé spolkové kancléřky vůbec poprvé. Českou metropoli ale přesto dobře zná. V osmdesátých letech tu totiž několikrát pobývala na stážích v Heyrovského ústavu fyzikální chemie a elektrochemie. Když jsem se na Angelu Merkelovou zeptal jejího tehdejšího pražského šéfa profesora Rudolfa Zahradníka, dnes čestného předsedy Akademie věd České republiky, měl pro ní jen samá slova chvály.

Profesor Rudolf Zahradník, foto: autor
"Angela Merkelová byla velmi kvalitní fyzička a měla zároveň porozumění pro chemii. Byla to bytost velice ctná, velice poctivá, velice horlivě pracující. A tak jsme jí měli samozřejmě rádi. Kolegů, které jsme ctili tady bylo samozřejmě víc, ale Angela Merkelová byla vždy pozoruhodná a velice pozitivně hodnocená badatelka tady v Praze."

Vzpomenete si, kdy sem přijela poprvé?

"Jezdila už na začátku osmdesátých let. Dodnes mě těší jedna práce, kterou jsme publikovali společně. Byl u toho i dnešní ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd kolega Havlas. Ta práce vyšla ve velice rigorózním americkém časopise Journal of the American Chemical Society a byla spojena s moc krásnou odezvou. To je také jeden z příspěvků Angely Merkelové."

Pod kolika projekty Heyrovského ústavu je podepsána Angela Merkelová?

"Víte, několik publikací samozřejmě v dobrých časopisech vyšlo, ale hodně jsme se také věnovali rozvíjení věcí metodických. To je taková tichá nádeničina, která nepřináší hned ovoce. Znovu ale říkám, byla to vynikající pracovnice a čistota jejího myšlení je svým způsobem moc pěkný vklad do politiky, kterou dělá."