Paroubek vyzval Topolánka na souboj

Poslové Jiřího Paroubka, foto: ČTK

Slova "duel" nebo "souboj" se na politickém kolbišti, a zejména v předvolební době, užívají více než často. Premiér a volební lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek se těchto pojmů chopil v jejich původním významu a poslal své sekundanty za šéfem ODS Mirkem Topolánkem.

Poslové Jiřího Paroubka, foto: ČTK
Kordy, pistole a nezbytnou bílou rukavici poslal ve čtvrtek Paroubkův volební štáb Topolánkovi. Propriety mu kočárem dovezli dva mladíci v historických uniformách. A stejně archaická byla mluva průvodního dopisu: lídr opozice je v něm označen jako "rek bojovného valašského srdce," ale "již drahnou dobu dlící v poklidu mediálního ústraní". Souboje, o než půjde, mají být samozřejmě jen ideové a probíhat na televizní obrazovce. Není ale taková teatrálnost směšná?

"Já si myslím, že je to takové odlehčené té volební kampaně a v tomhle smyslu bych to neviděla negativně. To znamená je to trošinku i takové poselství ve smyslu, že nejde o život při těchto volbách. To znamená i schopnost si dělat z něčeho trochu legraci..."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
- říká politoložka z Vysoké školy ekonomické v Praze Vladimíra Dvořáková. A chápe hlavní důvody, které vedou vládní tábor ke snaze vyvíjet tlak na četnější přímá setkání obou lídrů.

"Je tam za tím cíl sociálních demokratů, kteří mají - pravděpodobně spíše oprávněný - pocit, že v těch duelech Paroubek-Topolánek působil Paroubek více-méně asi přesvědčivěji na řadu voličů. Takže by raději dostali vícekrát do médií tenhleten ten duel. Předpokládají, že by to mělo jistý úspěch pro jejich stranu."

Jenže o televizních duelech nerozhoduje pouhá ochota obou účastníků utkat se. Záleží na televizích, kdy a jestli takový prostor politickým rivalům poskytnou. Tři celostátní televizní stanice už daly najevo, že si nenechají mluvit do své dramaturgie, takže na každé z nich dojde zřejmě jen na jedno utkání a spíše až v době těsně předvolební. I s ohledem na to Mirek Topolánek nabídl Jiřímu Paroubkovi, aby se příští týden zúčastnil Fóra Hospodářských novin. Tam ale přijde formální šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a premiér dává jasně najevo, že se chce setkávat v televizi. Politoložka Vladimíra Dvořáková má pochopení i pro tuto snahu:

Mirek Topolanek, foto: ČTK
"Samozřejmě, vysílání v televizi je vždycky s největším dopadem. Ono je také otázka, jak dalece je možné třeba v tištěných médiích postřehnout i ty další věci, jako jsou různá gesta, postřehnout některé detailnější věci. Je prokázáno, že třeba když byl velmi slavný duel Kennedy-Nixon v Americe, tak lidé, kteří se dívali na televizi, považovali Kennedyho za jasného vítěze, kdežto lidé, kteří poslouchali tenhle duel v rozhlase, tak považovali za vítěze Nixona."

Nepřeceňuje ale premiér Paroubek své síly? Je opravdu tak mediálně zdatný?

"Zatím ty duely, které já jsem viděla, tak na mě působil přesvědčivěji pan Paroubek. U pana Topolánka jsem měla vždycky pocit, že mluvil hodně, mluvil dlouze, vlastně nepřetržitě, ale velice těžko se v tom jeho projevu orientovalo. A možná v něčem působil méně přesvědčivě i z hlediska gestikulace nebo vystoupení."