Patří kapr na štědrovečerní stůl?

Foto: ČTK

V posledním předvánočním týdnu se v českých městech už tradičně objevují kádě plné kaprů určených pro štědrovečerní stůl. Málokterý Čech si totiž dovede slavnostní večeři bez kapra představit. Proti prodeji kaprů každoročně protestují ochránci zvířat. Podle nich jsou totiž ryby týrány. Jak to tedy s týráním vánočních kaprů je? Na to hledala odpověď Martina Lustigová.

Foto: ČTK
Ochránci zvířat tvrdí, že kapři jsou týráni už od samotného okamžiku výlovu. Pokračuje Tomáš Popp z hnutí Svoboda zvířat: "Kapři jsou ihned po výlovu umístěni v sádkách, kde jsou vylačněni. To znamená, že zhruba od půlky října, kdy probíhají první výlovy, není kaprům dodávána potrava. Jsou pořád v bdělém stavu, takže ztrácejí své zimní zásoby. To znamená, že jsou vysíleni. Při častém transportu pak ztrácí odíráním ochrannou slizovou vrstvu." Pak podle Tomáše Poppa kapři trpí na ulicích v kádích, kde prý mají nedostatek místa i kyslíku.

S tím ale nesouhlasí veterináři, kteří chovy i prodeje kaprů bedlivě kontrolují. Pokud se s kapry zachází podle pravidel, tak podle odborníků týráni nejsou. Jak tedy s kaprem správně zacházet? To popisuje Josef Duben ze Státní veterinární správy: "Kapři musí být v dostatečném množství vody, v kádích musí být zajištěn přívod vody, tj. i přívod vzduchu. Kapři se musí usmrcovat tak, jak stanoví zákon, tj. nejdříve omráčit tupým předmětem na temeno, to znamená nad oči, následně vykrvit. A v žádném případě se kapři nesmí odšupinovávat zaživa, ani se z nich nesmí vytlačovat jikry nebo mlíčí, aby se poznalo jejich pohlaví. A nesmí se také brát za žábry nebo ohrožovat oči." Při dodržení těchto pravidel ryby týrány nejsou.

Přesto ale Tomáš Popp doporučuje na Štědrý den podávat nějakou rostlinnou alternativu. Jakou například? "Houbového kubu nebo bramborový salát s nějakou rostlinnou bílkovinou. Z našeho pohledu je ideální, když člověk kapra vůbec nejí a nekupuje si ho." Podle Josefa Dubna toto netvrdí ochránci zvířat, ale lidé, kteří propagují vegetariánství nebo veganství: "Zde by člověk neměl směšovat zájmy ekologů a lidí, kteří propagují jiný způsob života."

Foto: Jana Šustová
Většina Čechů se na stědrovečerního smaženého kapra doslova těší. Těm, kteří se bez ryby o vánocích opravdu neobejdou, Tomáš Popp doporučuje: "V tomto případě doporučujeme, aby si člověk, který smýšlí tak, že by chtěl, aby se rybám dařilo lépe a žily ve větší pohodě, koupil zmraženou rybu, která byla zabita těsně po výlovu. Nebyla tedy několik měsíců umístěna v nějakém prostředí bez přísunu krmiva. A také odpadají všechny problémy s transportem. Takže je ideální, když si člověk koupí zmraženou rybu."

Ochránci zvířat i veterináři se shodují v jedné věci. Snaží se lidi odnaučit kupovat kapra jen proto, aby mu "dali svobodu". Ryba je totiž slabá, v přírodě nenajde potřebné množství potravy a nemá dostatečné zásobní látky. Je tedy pravděpodobné, že po vypuštění do rybníka nebo do řeky, uhyne. Případů vypoustění kaprů v posledních letech ale naštěstí ubývá.