Pec pod Sněžkou

Foto: Petr Vilgus, Creative Commons 3.0
0:00
/
0:00

Pec pod Sněžkou je největší lyžařské středisko ve východní části Krkonoš a leží pod nejvyšší českou horou Sněžkou. Název města souvisí se založením pecí na tavení rud.

Sněžce vysoké 1602 metrů se původně říkalo Obří hora a její vrchol přitahuje poutníky už pět set let. První výstup na Sněžku je datován již do roku 1456 a připisován neznámému benátskému obchodníkovi, údajně hledači drahých kamenů.

Sněžka,  foto: CzechTourism
Pec pod Sněžkou je turistickým magnetem. Sníh se tu drží 5 až 6 měsíců v roce a zdejší lyžařský areál Ski-Pec patří mezi nejlepší lyžařské sjezdové terény v Česku. Můžete si tu užít i romantiku - například projížďku v kočáře nebo na saních tažených koňmi. Jak Pec pod Sněžkou ke svému jménu přišla, to ví můj průvodce Josef Zelený.

"Většina místních názvů byla přeložena z němčiny do českého jazyka, protože většina obyvatel až do konce 2. světové války tady mluvila německy. U Pece je to vzácná výjimka, kdy Němci převzali české slovo "pec". Zde se těžilo, ruda se čistila a hned taky tavila. To se provádělo v tavicích pecích. Němci, když viděli ty pece a slyšeli to české slovo, tak vznikl německý název Petzer."

Pec pod Sněžkou,  foto: Petr Vilgus,  Creative Commons 3.0
Po založení Československa byl zaveden český název. Původně to byla Pec v Krkonoších a teprve po druhé světové válce se ustálil název Pec pod Sněžkou. Součástí obce je i sousední Velká Úpa a početné horské osady a samoty, které zasahují vysoko na hřebeny. Celá oblast města se nachází v Krkonošském národním parku, kterému se ve zkratce říká KRNAP. Ze severní části města vede na Sněžku sedačková lanovka. Jak uvedl starosta Pece Alan Tomášek, před městem teď stojí velký úkol.

"A to je rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku, kde jsme po osmi letech dosáhli stavebního povolení, dohodli se s Krkonošským národním parkem /KRNAP/. Nedosáhli jsme však na finanční prostředky, protože rekonstrukce vyjde na 450 milionů korun. Máme povoleno pouze 258 lidí za hodinu, což je stávající kapacita lanové dráhy, vzhledem k tomu, že vrchol Sněžky není nafukovací a KRNAP logicky chrání první zónu národního parku. Pro nás to ale znamená, že nejsme schopni vlastním provozem lanové dráhy vydělat ani na úroky, natož na splátku jistiny."

Foto: Archiv ČRo7
Proto Pec žádá o dotaci z EU. Potřebuje získat 85 procent prostředků. Tvrdí, že v tomto případě nejde o nepřiměřenou podporu, a konkurenci pro ostatní, neboť pod lanovkou nejsou sjezdovky.

"Je to jediná přístupová cesta na vrchol nejvyšší hory. Je to dopravní zařízení, které umožňuje nejenom přepravu turistů, ale i pitné vody, zásobování, odvoz odpadů ze Sněžky. Hora není odkanalizovaná a nemá ani vodu. Takže je to pro nás jediná silnice."

Během provozu lanovky bylo na Sněžku vyvezeno více než 6 milionů cestujících a jak dodal starosta Tomášek, v provozuje je 60 let.

"Původní doba provozu byla 17 let, takže vidíte, že ji dokážeme provozovat úspěšně. Na některých místech ji možná drží pohromadě jenom ta barva. To říkám samozřejmě legrace, přeprava je na lanovce stále bezpečná, ale určitě neodpovídá současným standardům a neodpovídá náročnosti provozu v těchto místech, kde jsou poměrně velké větry, hlavně v horním úseku. 180 dní v roce lanovka v druhém úseku nejezdí. To nová lanovka zásadním způsobem zlepší, protože kabiny budou uzavřené, teď tam lidé moknou. A budou méně náchylné na poryvy větrů."

Pec pod Sněžkou se čile rozvíjí. Díky dotaci tu vznikl Relax park. Turisté se tu mohou po celý rok svézt na horské bobové dráze. Ta je výjimečná atypickou tratí na úbočí strmého svahu. Zatáčky a speciální okruhy tu vedou až 8 metrů nad zemí a převýšení je 90 metrů. Jsou tu trampolíny, skluzavka pod zemí, lanové centrum a adrenalin se každému zvedne při jízdě na kladce. 202 metrů dlouhé lano je natažené napříč Bukovým údolím. Kloužete se nad hlavami turistů proudících na Sněžku a nad hladinou přehrady. Na Hnědém vrchu pak vzniká nejvyšší rozhledna v Krkonoších.

S historií Krkonoš souvisí další zajímavost - turistická stezka Berghaus. Připomíná, že prvními osadníky Pece byli horníci. Do Obřího dolu přišli již v roce 1511 a během dalších 450 let v masivu Sněžky vyrazili stovky metrů chodeb. Od července 2004 je přístupný důl Kovárna, který překvapí tím, jak velké prostory horníci jednoduchými nástroji při těžbě železa, arzenu a mědi zanechali. Z centra Pece se sem dojde asi za hodinu a půl. Uvnitř podzemí je stálá teploty 7 stupňů a 100% vlhkost a doly jsou přístupné jen v létě, uvedl Josef Zelený.

Důl Berghaus,  foto: Martina Bílá
"Berghaus je možné do češtiny přeložit jako dům v horách. Ovšem s domem to má málo společného. Tam byl totiž ve středověku stříbrný důl a ten měl název Berghaus. Stezka je věnovaná právě těžbě stříbra v tomto údolí. Je tam několik panelů, kde je celá historie spjatá s těžbou v Černém dole."

Středisko Černý Důl je určené hlavně pro rodiny s dětmi. Speciálně pro ně je připraven KIDpark, uvedl Michal Bavor, vedoucí zdejší lyžařské školy.

"O děti je tu kompletně postaráno formou hlídání, jsou tu vytápěné herny, kde si děti malují, hrají s maskotem KIDparku. Samotný areál se skládá z pojezdového koberce, na kterém děti stojí na lyžích a koberec o délce padesáti metrů je doveze k figurkám, kde děti lyžují. Jsou tu menší vleky, kam jdou pokročilé děti s instruktory a je tu prostor pro animační programy."

Krkonoše a nejvyšší hora Sněžka jsou krásné v zimě i v létě. A pár odvážlivců si je mohlo prohlédnout i z balonu. V roce 2007 se poprvé v historii podařilo pěti českým vzduchoplavcům Krkonoše přeletět.

10
50.695325100000
15.738957600000
default
50.695325100000
15.738957600000
50.735151410000
15.742034910000