Petr Pithart si troufá na funkci prezidenta-moderátora

Petr Pithart

Předseda Senátu Petr Pithart patří mezi nejčastěji zmiňované adepty na prezidentské křeslo. Pitharta na do čela státu již navrhlo užší vedení KDU-ČSL, podporu získal i v krajích. Vilém Faltýnek se zajímal o základní postoj Petra Pitharta k prezidentské funkci. Jaký úkol by měl v českém prostředí dneška prezident plnit?

"U nás jsou očekávání silná, a to díky Masarykovi a Václavu Havlovi, takže ten, kdo bude zvolen prezidentem, to nebude mít lehké. Já jsem přesvědčen, že se od prezidenta očekává, že ať už má jakékoliv pravomoci, že bude spíš integrujícím prvkem ve společnosti, než politickým arbitrem, který bude říkat, kdo má pravdu a kdo ne. Že bude umožňovat a usnadňovat, inspirovat rozhovor na všech úrovních společnosti, mezi politiky, mezi politickými stranami, mezi občanskou společností a politikou. To vůbec není samozřejmé a před námi je ještě spousta toho, co je třeba udělat. Je tu spousta komunikačních a osobních bloků a bariér a to všechno by měl prezident uvolňovat. A uvolnit pražský hrad pro trvalý rozhovor o nejzávažnějších problémech společnosti. To je moje představa toho základního úkolu. Svůj úřad by měl prezident přestěhovat trochu víc domů, základní zahraničně politické otázky (pokud jde o EU) budou snad v nejbližších dnech a měsících vyřešeny... ano, přestěhovat ten úřad trochu víc do Prahy."

Cítíte se schopen tu funkci, tak jak jste ji vymezil, plnit?

"To víte, že bych nemohl mluvit o něčem, o čem si myslím, že toho vůbec nejsem schopen. Já si myslím, že role moderátora, toho prostředníka, který má zájem, aby hovor zůstal nepřerušen, že snad jsem se v politice něco naučil, a na tohle bych si docela troufal,"

uvedl předseda Senátu Petr v rozhovoru pro Radio Praha. Nominaci předsedy Senátu na funkci prezidenta definitivně potvrdí nebo zamítne celostátní konference KDU - ČSL, která se uskuteční 14. prosince.