Pevnosti v pohraničí přichystaly pro návštěvníky různé novinky

Dobrošov

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, zámek Hrádek u Nechanic nebo Babiččino údolí, to jsou asi nejčastější cíle turistů, kteří zamíří do východních Čech. Velkým lákadlem regionu jsou části hraničního opevnění, které Československo budovalo v pohnutých třicátých letech proti hrozbě německého útoku. Některé z pevností se letos opět otevřely návštěvníkům a chystají i novinky.

Pevnost Dobrošov
Na Dobrošov, Haničku nebo Stachelberg se ročně vypraví tisíce turistů. Pevnost Dobrošov nedaleko Náchoda si chodí návštěvníci prohlédnout už 40 let, je nejstarším pevnostním muzeem v Česku. Jeho novinkami pro letošní rok je například expozice Pevnost Dobrošov za okupace (1939-1945).

Co nového mohou návštěvníci vidět na dělostřelecké tvrzi Haničce u Rokytnice v Orlických horách, prozradil vedoucí muzea Pavel Minář:

"Návštěvníci naše novinky mohou ocenit už v okamžiku, než se rozhodou k nám vyrazit, protože první zásadní novinka na Haničce je to, že jsme instalovali do našeho prostoru webovou kameru. Dále se samozřejmě objevily různé další věci v expozicích. Do úvodní expozice se nám podařilo pro letošní sezónu získat do úvodní expozice tři nové velké modely objektů, které se váží přímo k Haničce nebo k rokytnickému úseku těžkého opevnění. A další věc je potom ve vlastním podzemí, kde na tu hlavní sezónu, což jsou prázdninové měsíce červenec a srpen, tam máme připravenu změnu prohlídkové trasy. Otevřeme dosud nepřístupný prostor původního prvního muničního sálu, kde v rámci akce Kahan byla vybudována tzv. chemická smyčka, což je velmi zajímavé zařízení očisty proti případně použitým chemickým zbraním atd. Tento prostor bude nasvícen a bude součástí prohlídkové trasy, což si myslím, že návštěvníci ocení."

Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Další pevností, kam se podíváme, je Stachelberg na Trutnovsku. Historii tvrze a její expozici popsal Martin Vlasák z Občanského sdružení Stachelberg.

"Stachelberg se začal stavět v roce 1937 a měl se stavět dva roky, ale ve skutečnosti se tam pracovalo jen 11 měsíců, takže zůstal rozestavěný a ta rozestavěnost přetrvala do současné doby."

Kdy se tam začalo provádět?

"První návštěvníci se do muzea, do nadzemní části objektu, dostali v roce 1993. DO podzemí jsme první návštěvníky pustili v roce 2000 a druhou část podzemí jsme otevřeli v roce 2007."

Co můžeme vidět v expozici?

"U nás expozice vypadá tak, že v nadzemní části objektu jsou modely a panely, návštěvník si to prochází sám, dozví se tam, proč se vůbec to československé opevnění stavělo, jaké druhy a typy se stavěly. V podzemí se chodí s průvodcem a tam návštěvník uvidí rozestavěné podzemí tak, jak zůstalo z osmatřicátého roku."

Chystáte něco nového na letošní sezónu?

"Na letošní sezónu se opravovala expozice, protože v současné době zdokonalujeme muzeum v objektu a stavěla se další část repliky důlní výstuže v podzemí."

O tom, že je mezi turisty o pevnosti v pohraničí velký zájem, svědčí počty lidí, kteří do objektů zavítají. Například na nejdéle otevřeném Dobrošově očekávají už dvou miliontého návštěvníka.