Pivní lázně

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Teď se půjdeme vykoupat. Nebude to obyčejná koupel, budeme se koupat v pivu. V Chodové Plané na Tachovsku zahájily v areálu zdejšího pivovaru provoz první Pivní lázně v Čechách. Na hosta tu čeká vana, jejíž hladina je pokrytá charakteristickou pěnou karamelové barvy a vzduch prosycen vůní čertvě uvařeného piva. Tedy nic pro skalní abstinenty. Jak vlastně Pivní lázně vznikly, prozradil Mojmír Prokeš.

"Oslovili jsme doktora Romana Vokatého, známého balneologa z Mariánských Lázní, který zkoušel asi půl roku účinky piva, mláta, pivních kvasnic, minerální vody Il-sano a dalších přírodních látek na svých hostech, pacientech, na sobě a své rodině. A po půl roce přišel s návodem, jak Pivní lázně dělat."

Jak tedy pivní lázně vypadají?

"Spočívá to v kombinaci několika přírodních léčivých faktorů. Jeden z nich je minerální voda Il-sano, která je napouštěna do titanovonerezových van, takže se v zásadě jedná o mokrou uhličitou koupel.

Do této koupele přidáváme nadrobno drcený chmel, který na pokožku působí jako peeling a odstraňuje unavenou vrstvu kůže z těla a pivní kvasnice, které si pro tento účel speciálně šlechtíme a samozřejmě nechybí ani speciální koupelové černé pivo."

Mohou si klienti také usrknout vody, ve které se koupou?

"Lázeň samozřejmě ochutnat mohou, ale je teplá 38 stupňů. Aby netrpěli žížní a doplnili jsme vypocenou vodu a tekutiny z těla, tak podáváme klientům do vany zlatý ležák, studený samozřejmě."

Jak dlouho koupel trvá a co se děje s hosty pak?

"Tato procedura ve vaně trvá asi 25 minut a poté se host odebere do relaxační místnosti, kde ho sestra zabalí na lehátku do zábalu, kde relaxuje. Dostane další třetinku světlého ležáku a s tím tělem se děje fáze dopocení, uvolnění, poklesu krevního tlaku, prohřátí kloubů a celkové relaxace."

Kdo jsou vaši klienti? Je mezi nimi více Čechů nebo zahraničních návštěvníků?

"Klienti mají velký zájem a jsme rádi, že nás navštěvují i čeští klienti. Ale máme klienty ze Slovenska, Maďarska, z Německa, z Belgie, Holandska, Dánska, Anglie a dalších států."

Nesetkali jste se s názorem skalních pivařů, že je lepší pivo vypít, než v něm ležet?

"Samozřejmě máme i tyto reakce. My kombinujeme oba způsoby. Klient dostane jak třetinku piva, tak v tom pivu může ležet. Jedná se samozřejmě o pivo ne běžně určené k pití, ale o speciální koupelové pivo, které pro nás vyrábí vrchní sládek pivovaru. Toto pivo je nízkoalkoholické, ale zato je nefiltrované, nepasterované s vysokým obsahem živných kultur a minerálních a přírodních látek."