„Platit za obrazy nemusíte, přijdu každý večer na pivo,“ řekl malíř a chodil ke Flekům ještě třicet let

U Fleků, foto: Ondřej Tomšů

Znáte pivnici u Flekovských? Ne? A přitom prý právě tak by se měl vlastně správně jmenovat pražský podnik U Fleků. Právě tady totiž vařil pivo před několika sty lety Jakub Flekovský. Postupem času se pak jeho jméno upravilo a trochu zkrátilo, ale pivovar zůstal. Představíme si jej v dalším dílu putování po pražských pivnicích.

U Fleků | Foto: Ondřej Tomšů,  Radio Prague International

"Tak tohle je ta varna, má šest tisíc litrů. Ve výrobě pracují jen dva lidi. Vždycky v úterý, když není zrovna svátek, tak se vaří. Všechno začíná hodně brzy ráno v téhle kádi. Smíchá se rozemletý slad s horkou vodou," popisuje průvodce Standa Derous s tím, že U Fleků je jediný pivovar ve střední Evropě, kde se pivo vaří nepřetržitě už půl tisíciletí. A kromě všemožných zařízení ukazuje také na strop: "Strop je přes 500 let starý. Je neuvěřitelné, že to tak krásně přežilo. Tady je přitom úplná sauna, když se vaří. Když je venku zima, tak tady kape voda ze stropu. Přežilo to jen díky tomu, že to tenkrát bylo naimpregnováno zvláštní středověkou směsí. Byla to volská krev, včelí vosk a vajíčka."

Pivovar U Fleků je právě i díky své dlouhé historii také podnikem, který dal jméno ulicím. Na konci patnáctého století koupil dům sladovník Vít Skřemenec, odtud pak název dnešní Křemencovy ulice.

"Hned další ulice je Pštrossova. Mistr Bedřich Pštross se právě proslavil tím, že začal s tím tmavým pivem. Máme tady jenom jeden druh piva a receptura se nezměnila od roku 1843, je to specialita, kterou zavedl právě Bedřich Pštross. Naše pivo je stoprocentně přírodní výrobek, není filtrované ani pasterizované. Je to stále živý nápoj, stále pracuje. Proto má docela vysoký obsah vitamínu B, ale jen třítýdenní trvanlivost."

Nedáš tuzér? Tak nepiješ!

Stejně jako jiné pražské pivnice, i ta u Fleků měla své slavné štamgasty, mezi nimi i Jaroslava Haška, a díky jednomu z nich má restaurace i svou výzdobu.

"Obrazy okolo jsou dílem akademického malíře Ládi Nováka. Když se kdysi se sládkem dohadovali o ceně za výzdobu, tak malíř řekl, že by mu stačilo, kdyby tady dostal každý večer pivo. Sládek se na něj podíval a zdálo se mu, že malíř vypadá už dost staře, tak hned souhlasil. Nenapadlo ho, že malíř bude žít ještě třicet let a každý den přijde na pivo. Takže se asi nakonec obrazy hodně prodražily."

Legenda se váže také k ceně piva.

U Fleků,  foto: Ondřej Tomšů

"V hospodě jsem od pamětníků slyšel, že tedy stávalo pivo čtyři koruny a deset haléřů. Existuje historka, že když jste číšníkovi nedali pětikorunu, tak vás už potom ignoroval. Druhé pivo už jste nedostali. Když jste mu dali pětikorunu, tak pak nosil další. Ale kdo nedal tuzér, tak toho nechali na suchu. Dneska si to nikdo samozřejmě nemůže dovolit, ale prý to takto fungovalo ještě za komunistů."

Pivovar u Fleků prošel za dlouhou dobu své existence mnoha úpravami, zažil mnoho pohnutých a přelomových dob, které se na něm podepsaly. Třeba období švédského vpádu do Čech. Dříve obávané dělové koule už ale dnes tvoří další prvek originální výzdoby pivovaru, který v roce 1999 začal odpočítávat možná druhých 500 let své existence.

klíčová slova:
spustit audio

Související