Platy asistentů na vysokých školách stačí jen stěží na obživu
Středoškolští učitelé se rozhodli stávkovat a po prázdninách pokud se situace nezmění nezačnou vyučovat. Podobné protestní akce chystají i pedagogové z vysokých škol. Vypadá to, že se školství v České republice doslova rozpadá.
Učitelé už několik let protestují, protože jejich platy stačí jen ztěží na obživu. Když vláda vyhlásila reformu veřejných financí takzvaný proces utahování opasku, řekli si dost, nyní přijdou nátlakové akce. Ještě nedávno se mluvilo v souvislosti s protesty spíše o základních a středních školách, dnes se k nim přidávají i vysoké školy.
"Průměrný plat na vysokých školách je kolem 20 tisíc korun, ovšem ten rozptyl mezi nastupujícími asistenty a profesory je velký. Skutečně na některých školách platí, že nastupující pedagog na vysoké škole má 10-11 tisíc korun hrubého, což je naprosto nemotivující. Zcela zabraňuje, aby na vysokých školách panovala nějaká konkurence, aby se nějak personálně rozvíjely."
Říká magistr Petr Bilík, který inicioval protestní akci Počítejte s námi. Nízké platy asistentů na vysokých školách vedou k tomu, že učitelé odcházejí do komerční sféry nebo do zahraničí. Na školách tak zůstávají jinak zaopatření učitelé a nebo ti, kteří jinou práci z různých důvodů nechtějí. Česká republika si svých pedagogů neváží nebo nemá peníze. Rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm s protesty svých kolegů souhlasí."Musíme se připravit, a na tom jsem měli už dávno pracovat, na otevření České republiky směrem do Evropské unie."
Souhlasíte s protestními akcemi?
"V podstatě ano. Domnívám se, že ti lidé mají pravdu a je to jejich právo, navíc je to opodstatněné."
Možným stávkám vysokoškolských pedagogů hodlá ministerstvo školství předcházet, řekl náměstek ministryně školství Petr Kolář.
"Je to návrh na přechod na kvalitativní důraz, kvalitativní kritéria. Je zapotřebí přenést tato kvalitativní kritéria do systému financování. Je to reforma, která souvisí se strukturou studia, selektivní podporou vědeckého výzkumu."
Tuto reformu vyčíslilo ministerstvo na 5,2 miliardy korun. V době reformy veřejných financí se tato částka zdá být naprosto bláznivá. Ovšem existuje možnost částku získat z jiné oblasti školství. Ministr financí zatím navrhuje škrtnout tři miliardy 800 tisíc korun z oblasti výzkumu a vývoje. Jakým směrem se vydá české školství lze zatím jen předvídat.