Počasí žním nepřeje

0:00
/
0:00

Hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách bude letos v Česku nejnižší za 15 let. Zemědělský svaz výrobu odhaduje na 67 miliard korun, což je proti loňsku snížení o deset miliard korun. Deštivé počasí zřejmě také sníží letošní úrodu obilí pod odhadovaných 7,3 milionu tun. Další informace má Josef Kubeczka.

Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský sdělil, že na poklesu zemědělství se podílí hlavně propad živočišné výroby, který se promítá do soběstačnosti Česka v některých potravinách.

"Pokles produkce u vepřového masa je 12 procent za prvního půl roku a u hovězího masa 18 procent. Už i minulý rok došlo k prvním poklesům někde na úrovni kolem 10 procent. Důvodem je ve své podstatě určitá politika obchodních řetězců, které neustále stlačují ceny pod úroveň možnosti chovat tato zvířata."

Tento tlak podle Miroslava Jirovského vede k tomu, že domácí chovatelé snižují počty zvířat a naopak narůstá dovoz vepřového a hovězího ze zahraničí. Podle Zemědělského svazu je to důsledek neustálého stlačování výkupních cen masa. Řešením by podle Miroslava Jirovského byla změna obchodních vztahů s tuzemskými i zahraničními výkupci.

"Každopádně musíme tlačit na to, abychom napravili podmínky, které jsou z hlediska obchodování s obchodními řetězci. Musíme hledat cesty i v našich obchodních partnerech, to znamená, že musíme hledat cesty lepšího zpeněžení."

Podle údajů Českého statistického úřadu se za letošní první pololetí výroba hovězího snížila více než o pětinu. U vepřového byl propad o 16 procent. Česko už podle Zemědělského svazu není soběstačné ve vepřovém a nebude ani v hovězím.

Proti zemědělcům se letos také postavila příroda. Špatné letní počasí totiž snížilo kvalitu obilí. Ze šetření Agrární komory vyplývá, že je zatím sklizena necelá polovina z 1,5 milionu hektarů obilí. Téměř hotovy jsou žně ozimého ječmene, u jarního ječmene jsou farmáři za polovinou a ozimá pšenice je sklizena ze 45 procent. Řepka je pod střechou z 90 procent. Kvalita letošní sklizně bude horší než loni a také výnosy budou nižší. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby však zatím není jasné, o kolik.

"Těžko teď soudit, o kolik. O tom rozhodne to, jaké teď bude počasí. Pokud bude dobré, tak není nic ztraceno, ovšem počasí zkrátka není stálé, čili já mám obavy. Co se už ale rozhodně stalo je to, že to obilí není tak kvalitní. Bude málo potravinářské pšenice, a tam půjde cena jasně nahoru."

Přestože úroda obilí by měla být asi o milion tun nižší, z loňska zbyly větší zásoby, a je proto třeba věnovat pozornost výstavbě skladů, míní Zemědělský svaz. Budovat a rekonstruovat by je měli především sami zemědělci, kteří sice disponují kapacitou pěti milionů tun, často ale nevyhovující úrovně.