Počet cestovních kanceláří v Česku výrazně vzrostl

r_2100x1400_radio_praha.png

Počet cestovních kanceláří stoupl v České republice za poslední 3 roky o 25 %. V zemi nyní existuje 970 cestovních kanceláří. Důvody prudkého nárůstu přiblížil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Podle Tomia Okamury jsou především dva důvody, které vedly k výraznému zvýšení počtu cestovních kanceláří. Jedním z nich je změna stávajících cestovních agentur na cestovní kanceláře.

"Od 1. srpna 2006 došlo k tomu, že i zájezdy na individuální objednávku, tzn. ty, které nejsou předem prezentovány v katalozích či na internetu, tak musí být pojištěny proti úpadku. Tím pádem to velice omezilo činnost stovek cestovních agentur, které už nemohly vykonávat svou činnost v dostatečném rozsahu, a přinutilo je to k tomu, že si vyřídily pojištění proti úpadku, čímž se automaticky staly koncesovanými živnostmi, to znamená cestovními kancelářemi."

Druhý důvod souvisí s životním stylem a vzrůstajícími příjmy Čechů, kteří mají stále větší zájem o zahraniční zájezdy. Zatímco v roce 2006 Češi absolvovali necelé 4 miliony zahraničních dovolených, loni už to bylo 4 a půl milionu.

Současná ekonomická krize bude mít dopad také na cestovní kanceláře. Podle Tomia Okamury jejich počet už tak markantně jako v předchozích letech nevzroste. Na druhou stranu má Česká republika stále velký potenciál nárůstu cest do zahraničí. Více cestovat by totiž mohli postupně začít senioři.

"Podle údajů světové turistické organizace 18% všech turistů cestujících do zahraničí v zemích původní patnáctky EU jsou důchodci. V České republice je to podle našich analýz zatím pouze 10 %, protože máme chudší důchodce. Důchody budou ale stoupat, je to sice možná horizont mnoha let, ale určitě se tím pádem budeme přibližovat na těch 18% procent podílu z lidí, kteří budou cestovat do zahraničí."

Kolik Čechů využívá služeb cestovních kanceláří?

"Necelá polovina Čechů si k cestě na zahraniční dovolenou vybírá služby cestovní kanceláře a více než polovina Čechů si cesty do zahraničí organizuje sama. Musíme si ale říct, že celá jedna třetina zahraničních dovolených připadá na dvě země - Chorvatsko a Slovensko a tam si logicky spousta Čechů organizuje dovolenou zcela individuálně."