Počet případů covidu-19 rekordně roste. V úterý 4.500, ve středu přes pět tisíc

Foto: ČTK/Ondřej Deml

Nárůsty koronaviru jsou rekordní. Za úterý vzrostl počet případů covidu-19 na 4.457, ve středu už přesáhl pět tisíc.

Nakažených bylo 5.335. V nemocnicích je nyní zhruba 3,8 procenta z aktuálně nemocných, ale v poslední době jich rychle přibývá. Skokový nárůst se v posledních týdnech objevuje také v počtech zemřelých.

V pátek přijdou nová opatření proti koronaviru

V pátek budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) oznámena zásadnější opatření proti šíření covidu-19. Řekl to při podpisu memoranda o daru 50 plicních ventilátorů českým nemocnicím. Přitom ještě v neděli avizoval jen mírnější omezení.

Foto: ČTK/David Taneček

"Ta čísla nejsou příliš příznivá. Teď jsme v situaci poměrně intenzivního růstu a proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu, která musí vést k tomu, abychom tu křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu nějakých tří týdnů už ohrožovali kapacitu našeho systému a proto ta opatření budou přijata."

Opatření se dotknou volnočasových aktivit a budou na dva týdny. Uzavření Prahy ani jiných měst to nebudou, řekl Prymula pro ČT24.

Deníku Mladá fronta Dnes (MfD) ministr řekl, že se jedná o úplném uzavření například divadel. Dalším opatřením má být možnost, aby člen rodiny nakažený koronavirem mohl strávit karanténu v hotelu vybraném vládou.

Některé nemocnice už ruší plánované zákroky

V pondělí také vláda projedná možnost povolat na pomoc nemocnicím mediky. Některé nemocnice už začínají rušit plánované zákroky. Týká se to například nemocnic v Jihlavě, Olomouckém kraji nebo v pražském Motole. Počítají s tím, že část lůžek obsadí pacienti s koronavirem. K omezení naopak zatím nemuseli přistoupit třeba v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, říká její ředitel David Feltl:

Foto: ČTK/Ondřej Deml

"Zatím ještě neomezujeme plánovaný provoz. Je to trošku natěsno, ale v tuhle chvíli jsme zatím ještě schopni udržet normální fungování."

Podle bývalého šéfa KDU-ČSL a poslance Marka Výborného by se standardní péče neměla odkládat. Měla by fungovat koordinace mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji, aby například pacienti mohli být přeloženi do jiné nemocnice s dostatečnou kapacitou.

Lidovecký předseda Marian Jurečka dodal, že od lidí z hygienických stanic nemá zprávy o tom, že by se navýšily kapacity takovým způsobem, aby situaci zvládali. Stále jsou regiony, v nichž lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženým a jsou v karanténě, čekají na test pět až sedm dnů. Zatím podle Jurečky slyšíme jen o tom, že se bude přitvrzovat.

Testy, na jejichž vývoji se podílela Karlova univerzita, by mohly už na konci října čas potřebný k analýze zrychlit o třetinu. Kromě covidu-19 dokážou rozpoznat i chřipku typu A a B.

V kumulativním počtu případů za 14 dní je Česko nejhorší ze zemí EU

Foto: ČTK/Igor Zehl

Mezi nejpostiženější regiony patří Uherskohradišťsko, kde se za posledních sedm dní objevilo asi 392 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel. Více než tři stovky nově nakažených za týden byly zaznamenány také na Náchodsku a Liberecku. V Praze se za posledních sedm dní objevilo zhruba 265 nových případů na každých 100.000 obyvatel. V úterý přibylo v metropoli rekordních 856 lidí s koronavirem.

Celkové tempo růstu nákazy covidem-19 v Česku značně zrychluje. Zatímco hranice prvních 10.000 nemocných padla za 3,5 měsíce od začátku epidemie, dalších 10.000 přibylo jen za dva měsíce. K dosažení hranice 30.000 prokázaných nákaz už stačily pouze tři týdny a nyní počet nakažených roste v řádu tisíců denně. Na posledních 10.000 potvrzených případů tak stačily tři dny.

Kumulativní počet případů covidu-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je v Česku nejhorší ze zemí EU. ČR tak předstihla i Španělsko.