Pohled na jednání G20 českýma očima

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Londýnský summit dvaceti největších ekonomik světa až okázale deklaroval jednotu lídrů v boji s hospodářskou a finanční krizí. Reakce jednotlivých delegací a následných komentářů ekonomů pak již projevovaly různou míru nadšení či zdrženlivosti. A jak se jednání skupiny G20 jeví z českého pohledu?

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Připomeňme, že skupina G20 se například zavázala vynaložit asi bilion dolarů na boj s hospodářskou a finanční krizí. Výsledkem summitu je také shoda na reformě globálního finančního systému a přísnějším dohledu nad finančními trhy. V plánu jsou také zákroky proti daňovým rájům. Česká republika byla v Londýně zastoupena prostřednictvím delegace Evropské unie, které v tomto pololetí předsedá. Premiér Mirek Topolánek tak měl možnost přímo na místě se přidat k deklaraci shody a jednoty a zároveň zahladit nevoli z jeho nedávného štrasburského vystoupení, kde současnou americkou politiku finančních injekcí nazval cestou do pekel.

"Ten umělý rozpor, který byl vyvoláván ještě před konáním tohoto summitu, jestli má být více fiskálních stimulů nebo více regulace, se vyřešil již včera během večeře. Žádný takový rozpor neexistuje,"řekl ve čtvrtek v Londýně Topolánek.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Na jednání G20 pak v pátek v Praze navázali ministři financí zemí Evropské unie. Český ministr Miroslav Kalousek při té příležitosti ocenil, že nebyly zpochybněny principy svobodného trhu, ke kterým se hlásí dosavadní česká vláda: "To, co pokládám za nesmírně důležité, je, že se netlačily delegace do dalších rozpočtových stimulů. Že jsme se jasně shodli, že jediným základem, jak se dostat z krize, je volný trh a principy tržní ekonomiky." Přesto Kalousek ocenil, "že bude lepší, kvalitnější dohled a regulace i dosud neregulovaných produktů a odvětví, jako třeba hedgeové fondy nebo private equity."

Podle ekonoma, člena Národní ekonomické rady vlády Petra Zahradníka opatření, na kterých se světoví lídři dohodli v Londýně, jsou velkorysá: "Ta původní očekávání zněla tak, že sice budou prezentovány velké deklarace na začátek, ale toto konečné řešení bude hodně kompromisní. Podtrženo, sečteno: kdyby závěr, na kterém se šéfové této skupiny dohodli, byl naplněn v praxi, tak si myslím, že by to znamenalo velký stimul pro oživení světové ekonomiky."

Petr Zahradní kve shodě s ministrem Kalouskem ocenil, že v oblasti důvěryhodnosti bankovního sektoru zvolila skupina G20 spíše cestu zjasnění pravidel. Nejasná však pro něj zůstává otázka tzv. toxických aktiv: "Řekněme analogicky – v České republice v polovině devadesátých let to bylo řešeno prostřednictvím instituce Konsolidační banky, která v podstatě shromáždila tato problémová aktiva na jednom místě a potom se snažila s tím nějakým způsobem pracovat. Nezaregistroval jsem, že instituce podobného typu by měla na globální úrovni fungovat. Takže toto podle mého názoru zůstává zatím otázkou."