Policie dopadla muže, který hrozil leteckým útokem na Brno

Ohrožené budovy byly evakuovány, Foto: ČTK

Před týdnem vyvolal pohotovost armády a policie anonymní telefonát, který informoval o připravovaném leteckém útoku na tři výškové budovy v Šumavské ulici v Brně. Po šesti dnech kriminalisté případ objasnili a pachatel byl dopaden. Shrnuje Vilém Faltýnek.

Anonym se nechal inspirovat útoky na New York z loňského září. Budovy v Šumavské ulici patří k největším ve městě a anonym je nazval mrakodrapy. Oznámení podal pomocí textové zprávy z mobilního telefonu s předplacenou kartou, jejíž číslo není nikde registrováno. Přesto byl záhy identifikován a předveden. Mluvčí brněnské policie Mojmír Popp rekapituluje:

"Kriminalisté okamžitě zahájili rozpracování případu a jako důvodně podezřelý byl zjištěn devetadvacetiletý muž z Brna. Tento muž byl zajištěn a předveden na policejní služebnu a v průběhu vyšetřování se pod tíhou důkazů sám doznal."

Ohrožené budovy byly evakuovány, Foto: ČTK
Způsob zjištění pachatele ovšem mluvčí odmítl upřesnit:

"Ten způsob spočívá jak v tipování pachatelů, kteří se této činnosti dopouštěli dříve, tak v zjišťování dalších poznatků. Detailní postupy nemůžeme zveřejňovat, protože bychom tím nahrávali všem dalším pachatelům."

Od čtvrtka platila v oblasti zvýšená pohotovost vzdušných sil. Řídící letového provozu a obsluhy radarů věnovaly zvýšenou pozornost prostoru nad jižní Moravou. Kuriózní je, že muž hrozil ve čtvrtek dvěma útoky. Po odeslání první zprávy zatelefonoval do obchodního centra Futurum v Brně s tím, že je tam bomba. Asi 400 zákazníků bylo evakuováno, žádná nálož se však nenašla. Náklady na bezpečnostní opatření možná bude muset pachatel uhradit.

"Ze strany policie bylo provedeno zajištění objektu, evakuace a prohlídka. Tzn. že ty náklady se pohybují v tisících korun. Mnohem vyšší náklady mělo letectvo, které kontrolovalo vzdušný prostor nad Brnem. Tam se mluví o milionech."

Mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka vyčíslil náklady na několikadenní ochranu Brna českým letectvem na jeden a půl až dva milióny korun. Devětadvacetiletého nezaměstnaného muže obvinila policie z šíření poplašné zprávy. Za stejný čin byl stíhán v roce 1992. Jaký byl jeho současný motiv?

"Jako motiv pro svoje současné jednání podezřelý uvedl pouze to, že nemá rád policii."

Protože se činu dopustil opakovaně, může jej soud potrestat až pěti lety vězení. Duševní stav zadrženého budou zkoumat specialisté, zdůraznil Popp. Výsledek rozhodne o výši a způsobu potrestání. Mojmír Popp ještě dodal, že oproti loňskému roku v Brně počet anonymních hrozeb za první čtyři měsíce klesl asi na polovinu, tzn na 14, přičemž objasnit se daří tradičně kolem 35 procent takových případů.